SHBA në alarm, mbi 38 milionë të infektuarSHBA në alarm, mbi 38 milionë të infektuar

15:22 29/08/2021

Rriten frikshëm viktimat nga Covid-19, vetëm në 24 orët e fundit 3124 persona kanë humbur jetën

SHBA ka shënuar numra rekord të vdekjeve nga Covid-19. Vetëm në 24 orët e fundit 3124 persona kanë humbur jetën duke e çuar numrin e viktimave nga Covid-19 në SHBA në 636 733. Sipas të dhënave të përpiluara nga universiteti “Johns Hopkins”, numri i personave të infektuar nga virusi ka tejkaluar 38,7 milionë.

Me mbi 4,3 milionë raste, Kalifornia renditet e para në vend, e pasuar nga Teksasi me mbi 3,5 milionë dhe Florida me mbi 3,2 milionë. Gjithashtu, me 65 629 vdekje, Kalifornia renditet e para në SHBA për sa i përket numrit më të lartë të viktimave nga Covid-19 dhe ndiqet nga Teksasi me 56 345 vdekje dhe Një Yorku me 54 152 vdekje.

Klan News
Të ngjashme