Shifra rekord të infektimeve nga Covid, SHBA në 24 orë regjistron mbi 165 mijë raste të rejaShifra rekord të infektimeve nga Covid, SHBA në 24 orë regjistron mbi 165 mijë raste të reja

11:25 29/01/2021

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballet me shifra të larta të infektimeve me Covid-19. Në 24 orët e fundit sipas Universitetit Johns Hopkins janë konfirmuar 164 mijë e 665 raste të reja me Covid.

Po ashtu të larta mbeten dhe shifrat e viktimave, pasi në 24 orë janë regjistruar 3,782 viktima. Krahasuar me një ditë më parë shihet se shifrat janë më të larta.

Tashmë në SHBA numri i përgjithshëm i rasteve ka arritur në 25,762,726 raste të konfirmuara dhe 433,067 viktima.

Në llogaritjen e këtyre shifrave përfshihen rastet nga të 50 shtetet, Distrikti i Kolumbisë dhe territore të tjera të SHBA, si dhe raste të riatdhesuara.

Përhapja e lartë e Covid vjen në një kohë kur në SHBA ka nisur dhe procesi i vaksinimit, ku deri tani kanë marrë të dyja dozat 26,193,682 persona. Në SHBA po përdoren vaksina e Pfizer/BioNTech./tvklan.alTë ngjashme