Shkarkimi i drejtorëve, PD Shkodër: Urdhër antiligjor, hi syve shkodranëve

Shkarkimi i drejtorëve, PD Shkodër: Urdhër antiligjor, hi syve shkodranëve

17:48 29/08/2019

Dega e Partisë Demokratike në Shkodër e konsideron të paprecedentë urdhrin e Kryeministrit Edi Rama për të shkarkuar të gjithë drejtorët socialistë në qytetin verior.

Përmes një deklarate dërguar mediave, PD Shkodër thotë se urdhri për dorëheqjen në bllok është antiligjor dhe në kundërshtim me Kushtetutën dhe Kodin e Punës.

“Edi Rama, kryetari i sektit të Rilindjes, orët e fundit po imponon një proces tërësisht antiligjor, diskriminues dhe në gjurmët e etërve të tij biologjikë e politikë. Edi Rama po vendos PS Shkodër, në administrimin e Tom Doshit, personit i shpallur “non grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por fillimisht, po i spastron “fushën” duke i lënë në dorë të gjitha drejtoritë rajonale në Shkodër. Me një urdhër të paprecedent në historinë edhe të vendeve më të prapambetura të Afrikës, Edi Rama ka nisur instalimin e partisë – shtet duke filluar nga Shkodra, ekzaktësisht siç bënë komunistët në 1945. Urdhri për dorëheqje në bllok të të gjithë drejtorëve rajonalë në Qarkun e Shkodrës, është totalisht antiligjor dhe në shkelje flagrante të Kushtetutës, Statusit të Nëpunësit Civil dhe Kodit të Punës. Me një urdhër të tillë, Rama po zëvendëson njërën bandë me një bandë tjetër. Pasi të lirohen postet e drejtorëve, do të jetë “mëkëmbësi” i Edi Ramës në Shkodër, Tom Doshi, që do të emërojë drejtorët e rinj rajonalë, në koordinim të plotë me kreun e bandës së Rilindjes, kryeministrin e fatkeqësisë kombëtare”.

PD e Shkodrës akuzon Kryeministrin se po përdor pushtetin si “pronë private”, kurse për drejtorët socialistë thotë se kanë humbur dinjitetin.

“Revanshi i radhës i kryeministrit uzurpator, tregon se ai shtetin e konsideron “parcelë private”, pronë të tij dhe të sektit të rrezikshëm kriminal të Rilindjes. Bindja e verbër ndaj urdhrave antiligjorë, për ndëshkime kolektive përmes dorëheqjeve të detyruara me urdhër partie, është mungesë dinjiteti, pranim i tutelës partiake në vend të zbatimit të ligjit, nënshtrim ndaj një individi psikopatik”.

Dega e Partisë Demokratike në Shkodër argumenton se ky vendim është marrë për të mbuluar skandalin e Valdrin Pjetrit, i cili rezultoi se ka probleme me formularin e Dekriminalizimit për një dënim në Itali.

“Një lëvizje e tillë e Edi Ramës, bëhet edhe për ti hedhur “hi syve” shkodranëve. Është një përpjekje e dështuar për të tërhequr vëmendjen nga skandali i Shkodrës, ku me 30 qershor kandidoi një të inkriminuar, ashtu siç bëri me Vorën dhe me bashki të tjera që do të evidentohen në ditët në vijim. Nga sot, Shkodra e Shqipëria kanë një arsye më shumë për t’u angazhuar në largimin një orë e më parë të Edi Ramës kësaj fatkeqësie kombëtare që nuk ndalet duke krijuar probleme për shkodranët e shqiptarët. Të gjithë bashkë, pa dallime partiake kemi detyrë para të sotmes dhe të ardhmes, të ngrihemi e ta shporrim një sahat e më parë”./ tvklan.al

LAJMET
Të ngjashme
KPT
KPT
UKT