Shkatërrohet grupi kriminal shqiptar në Francë

Foto: Autoritetet franceze dhe prokurori Besim Hajdarmataj gjatë prezantimit të rezultateve të operacionit

Shkatërrohet grupi kriminal shqiptar në Francë

10:00 14/05/2019

Një operacion i përbashkët mes policisë shqiptare dhe policisë franceze ka shkatërruar një grup kriminal në Francë të përbërë nga shqiptarë.

Tetë persona janë arrestuar në total të një grupi që dyshohet të jetë akoma më i madh. Nga këta, 3 janë arrestuar në Shqipëri gjatë një operacioni të zhvilluar në muajin Prill. Banda e shqiptarëve që vepronte kryesisht në Nancy ishte e specializuar në fushën e vjedhjeve, nga të cilat janë zbuluar 250 të tilla. Mësohet se banda kriminale drejtohej nga familja shqiptare Kajtazi.

Hetimet e përbashkëta mes prokurorisë shqiptare dhe asaj franceze janë duke vazhduar për të identifikuar pasuritë e anëtarëve të kësaj organizate për të bërë të mundur sekuestrimin e aseteve të përfituara nga aktiviteti kriminal.

Rezultatet e këtij operacioni u prezantuan në Francë nga prokurorët francezë dhe prokurori shqiptar Besim Hajdarmataj. Hetimet e palës franceze nisën në verën e vitit 2017 kur qytetarët denoncuan raste të shumta të vjedhjeve.

/tvklan.al

Njoftimi i Policisë së Shtetit:

Operacion i koduar “AKUILA 2019”, zhvilluar mes Policisë së Shtetit, Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Policisë Franceze dhe organeve të drejtësisë franceze, i koordinuar nga Europol.

Operacioni u zhvillua në të njëjtën kohë në Francë dhe në Shqipëri.

Goditet dhe shkatërrohet një grup i strukturuar kriminal në fushën e vjedhjeve të banesave dhe lokaleve, ku përfunduan në pranga të gjithë anëtarët e këtij grupi kriminal.

Arrestohen 8 persona, nga këta 5 në Francë dhe 3 në Shqipëri.

Nëpërmjet ndërmjetësimit të oficerit ndërlidhës shqiptar të atashuar pranë zyrave qendrore të luftës kundër krimit shëtitës në Paris, u kryen shkëmbime informacionesh midis grupeve hetimore në Francë dhe zyrës së Task – Forcës “Anti – Skifter”, përgjegjës për të luftuar fenomenin e kriminalitetit shëtitës shqiptar në Shqipëri, për një grup që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së banesave dhe lokaleve.

Falë Europol-it dhe në kuadër të projektit “Specter”, të financuar nga Bashkimi Europian, oficerët e Policisë Gjyqësore shqiptare morën pjesë në një takim të përbashkët me oficerët francezë në ambientet e zyrës qendrore te luftës kundër krimit shëtitës në Paris, ku u prezantuan detaje në lidhje me hetimet e kryera dhe ecurinë e mëtejshme të hetimeve.

Gjatë operacionit të zhvilluar u arrestuan 7 persona, nga këta 4 në Francë. Janë kryer dhjetëra kontrolle banesash, ku morën pjesë rreth 40 xhandarë dhe policë francezë. 3 persona të tjerë u arrestuan në Shqipëri, ku morën pjesë rreth 50 punonjës të Policisë së Shtetit dhe Task – Forca “Anti – Skifter”. Personi i tetë është arrestuar dy ditë më vonë në Francë.

Kontrollet e kryera bënë të mundur gjetjen dhe sekuestrimin në veçanti në Shqipëri, të disa objekteve të vjedhura në Lorraine, Francë, në fund të vitit 2018, duke përfshirë bizhuteri të identifikuara me ndihmën e hetuesve francezë.

Pas marrjes nën hetim dhe arrestimit të tyre, të tre personat e ndaluar në Shqipëri, me vendim të Gjykatës së krimeve të Rënda të Tiranës u lanë me masë sigurie “burg pa afat”.

Si rezultat i marrjes nën hetim të një familjeje me origjinë kosovare, e cila shërbente si pikë mbështetëse për keqbërësit, u bë i mundur identifikimi, goditja dhe shkatërrimi tërësisht i këtij rrjeti të organizuar kriminal.

Ky operacion i kryer njëkohësisht në Francë dhe Shqipëri, në fushën e vjedhjeve të banesave të kryera në seri, erdhi si rezultat i një bashkëpunimi dhe hetimi të mirëorganizuar mes forcave policore dhe agjencive ligjzbatuese të të dy vendeve, si edhe falë krijimit të Task – Forcës “Anti – Skifter”.

Ky operacion nuk është i pari, pasi janë zhvilluar edhe dy operacione të tjera me organet ligjzbatuese të Francës dhe Task-Forcës “Anti-Skifter”.


Të ngjashme