Shkencëtarët gjejnë një mënyrë për të ndaluar përhapjen kancerit kolorektalShkencëtarët gjejnë një mënyrë për të ndaluar përhapjen kancerit kolorektal

19:20 05/03/2021

Kanceri i zorrës së trashë prek zorrën e trashë ose rektumin. Në varësi të vendit ku fillon, ky lloj kanceri quhet edhe kancer i zorrës së trashë. Kanceri kolorektal vlerësohet të jetë shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara. Është gjithashtu lloji më i zakonshëm i kancerit në Japoni. Lajmi i mirë është që shkencëtarët japonezë kanë gjetur një mënyrë të re për të kontrolluar progresin e kancerit kolorektal.

Sipas shkencëtarëve nga Universiteti Nagoya, indet e kancerit kolorektal përmbajnë dy lloje të fibroblasteve (një lloj qelizash që gjenden në indin lidhës) që nxisin dhe frenojnë kancerin. Harmonia midis tyre besohet të jetë përgjegjëse për përhapjen e sëmundjes. Prandaj, shkencëtarët sugjeruan që ndryshimi i ekuilibrit midis dy llojeve të qelizave mund të ndalojë përhapjen e tumoreve, dhe kështu të parandalojë përparimin e kancerit. Gjetjet e tyre u botuan në revistën Gastroenterology.

Strategji efektive për të trajtuar kancerin kolorektal

Profesorët Atsushi Enomoto dhe Masahide Takahashi i Shkollës së Mjekësisë të Shkolluar në Universitetin Nagoya hetuan rëndësinë e dy llojeve të proteinave, meflin dhe gremlin 1, në progresionin e kancerit kolorektal. Në një studim të mëparshëm, është zbuluar se Meflin se luan një rol në frenimin e përparimit të kancerit të pankreasit.

Studimi i ri shqyrtoi rëndësinë prognostike së meflinit dhe gremlinit 1 tek pacientët me kancer kolorektal. Studiuesit zbuluan se pacientët me një nivel të lartë të meflinit kanë një prognozë të favorshme, ndërsa ata me një nivel të lartë të gremlinit 1 kanë një prognozë të pafavorshme.

Proteinat e quajtura proteina morfogjenetike të kockave (BMPs), të cilat sekretohen nga qelizat stromale, dihet se shoqërohen me përparimin e kancerit në indet kanceroze të zorrës së trashë.

Bazuar në gjetjen e tyre, studiuesit sugjerojnë që intensifikimi i sinjalizimit stromal BMP, ose duke përdorur një antitrup neutralizues të gremlinit 1 ose duke shprehur tepër meflin, mund të jetë një strategji efektive terapeutike për të trajtuar kancerin kolorektal.

Shenjat dhe simptomat e kancerit kolorektal

Shumë pacientë me kancer kolorektal nuk kanë simptoma në fazat e hershme të sëmundjes. Simptomat bëhen më të dukshme në fazat e vona. Simptomat e mundshme gjatë fazave të hershme mund të përfshijnë:

-kapsllëkun

-diarre

-gjak në jashtëqitje

-gjakderdhje nga rektumi

-gaz i tepruar

-dhimbje barku

Në fazat e vona, dikush mund të përjetojë simptoma të tjera shtesë si:

-lodhje e tepruar

-dobësi e pashpjegueshme

-humbje peshe pa dashje

-një ndjenjë që zorra juaj nuk zbrazet plotësisht

-të vjella

Nëse kanceri përhapet në pjesë të tjera të trupit tuaj, pacientët mund të përjetojnë verdhëz, ënjtje në duar ose këmbë, vështirësi në frymëmarrje, dhimbje koke kronike, vizion të paqartë dhe fraktura të kockave. /tvklan.alTë ngjashme