Shtohet presioni, të tjerë emra të rëndësishëm të PD kërkojnë dorëheqjen e Bashës

Posta

Shtohet presioni, të tjerë emra të rëndësishëm të PD kërkojnë dorëheqjen e Bashës

20:44 27/06/2017

Pas grupit prej 19 anëtarësh të Kryesisë dhe Këshillit Kombëtar të PD-së, dorëheqjen e kreut të kësaj force politike, Lulzim Basha e kanë kërkuar edhe dhjetëra emra të tjerë, figura të rëndësishëm të Partisë Demokratike. Mes tyre janë Besnik Mustafaj, Majlinda Bregu, etj.

Të shqetësuar:

-Për rezultatin katastrofik te PD në këto zgjedhje;

-Për thellimin e dobësimit të kapaciteteve konkuruese elektorale dhe organizative të PD-së

-Për shkeljet e rënda dhe nëpërkëmbjet statutore 4 vjeçare,

-Për kërcënimin e identitetit tonë si demokrate nga goditjet sistematike të qëllimshme e kompleksive të simboleve të PD,

-Për mospërfilljen e vazhdueshme të forumeve vendimmarrëse të PD-së;

-Për mungesën e një perspektive të afërt, të qartë,shpresëdhënëse për demokratët;

Të ndërgjegjshëm për peshën e rëndë të misionit opozitar përballë maxhorancës të pamerituar dhe të pakontrolluar të Edi Ramë-s e cila u mundësua nga sjellja e papërgjegjshme dhe pazaret okulte politike të Lulzim Bashës,

Të ndodhur në një situatë të paprecedent të rënies së rezultateve elektorale të PD-së gjatë kohës së qënies në opozitë dhe të precedentit të zbatuar ne PD nga Kryetari i Partisë,për raste të tilla;

Kërkojmë:

1. Dorëheqjen e menjëhershme dhe të parevokueshme të Kryetarit, Lulzim

Basha, si përgjegjës i vetëm për humbjen e paprecedent dhe dramatike të PD në këto zgjedhje si dhe për dështimet e njëpasnjëshme elektorale gjatë mandatit të tij.

2. Fillimin e një procesi të analizës dhe reflektimit serioz e te pergjegjshem per Rindërtimin e shpejtë te PD, si hap i parë për ringritjen e të djathtës në Shqipëri.

3. Zhvillimin e një procesi zgjedhor gjithëpërfshirës dhe me garanci të

plota statutore dhe të çliruar nga çdo ndikim i hapur ose i fshehtë.

I bëjmë thirrje cdo demokrati që t’i bashkangjitet listës së hapur që shoqëron këtë qëndrim.

Besnik Mustafaj

Gjergj Lezhja

Tomorr Alizoti

Julian Deda

Leonard Olli

Zana Guxholli

Majlinda Bregu

Genc Ruli

Ridvan Bode

Armand Teliti

Astrit Patozi

Keltis Kruja

Agron Musaraj

Igli Cara

Ardian Kollozi

Rajmond Hoxha

Eleina Qirici

Gjergji Papa

Bedri Hoxha

Roland Keta

Kreshnik Bozho

Gent Minarolli

Mirgen Lata

Shrefedin Shehu

Fabian Topollaj

Grigels Mucollari

Arieta Keci

Andi Permeti

Kozma Dashi

Ferdinand Shehu

Roland Keta

Dashnor Sula

Shaban Memia

Arqile Gorea

Artur Shehu

Vasillaq Ndreko

Ermira Qosja

Luter Nuraj

Atird Hoxha

Viktor Bezhani

Gjovalin Bzheta

Edi Vecani

Vilson Haxhiraj

Agron Hasanbasha

Mirela Mucaj

Remzi Haxhiu

Bedri Luku

Iriat Hyka

Mirela Hasanaj

Ilia Milo

Artur Ajazi

Edlira Jakova

Renato Preza

Koco Bello

Valter Miza

Ramadan Hoxha

Genci Doci

Ilir Laci

Bedri Mihaj

Florian Dani

Vasillaq Ngresi

Nexhmi Dokollari

Ermir Petriti

Demir Gjana

Spartak Shaholli

Armand Cenolli

Aurel Agolli

Ilir Kondi

Ndue Paluca

Guri Tatari

Ilir Krosi

Kristo Cipa

Nexhmie Xhuveli

Vasil Milo Rrapo


OTP
Reklama
Grupi
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
AZHBR
UKT
Grupi
UKT