Si e ‘fshehu’ shtatzëninë Mbretëresha

Si e ‘fshehu’ shtatzëninë Mbretëresha

13:26 25/08/2019

Kate Middleton dhe Meghan Markle janë fotografuar pafund përgjatë shtatzënive të tyre. Por nëse kërkon për një fotografi të Mbretëreshës Elizabeth me bark, vështirë se mund të gjendet.

Monarkja ishte e kujdesshme që t’i mbante sa më larg syrit të publikut shtatzënitë e saj, për shkak të “tabuve” të asaj kohe të familjes mbretërore.

Kur Princesha Elizabeth mbeti shtatzënë me Princin Charles, në vitin 1948, deklarata e Pallatit Buckingham ishte tejet e rezervuar. Sipas New York Times, shtatzënia e saj u bë publike kështu: “Princesha Elizabeth nuk do të ketë angazhime publike pas fundit të Qershorit”.

5 muaj nga hera e fundit që ishte parë në publik lindi Princi i Uellsit, më 4 Nëntor të 1948-s. Por nënë e bir nuk u fotografuan bashkë deri një muaj më vonë, më 15 Dhjetor, ditën kur Charles u pagëzua.

Në atë kohë, Mbretëresha ishte 22-vjeçe dhe lindi pas 22 orësh që i kishin ardhur dhimbjet me ndërhyrje cezariane, në Pallatin Buckingham. Sipas raportimeve, Princi Philip nuk ndodhej aty kur djali i tij lindi.

Princesha Anne lindi në 1950-n, në Shtëpinë Clarence, pasi në atë kohë Pallati Buckingham po i nënshtrohej restaurimit. Më pas erdhën në jetë Princi Andrew dhe Princi Edward, të cilët lindën në Pallatin Buckingham, në vitin 1960 dhe 1964.

Princesha Diana ishte anëtarja e parë e familjes mbretërore që lindi në spital. Më 21 Qershor të 1982-it, Diana theu traditën duke e lindur Princin William në Spitalin St Mary’s./tvklan.al

Të ngjashme
UKT