Si të ushqehesh shëndetshëm

Si të ushqehesh shëndetshëm

17:28 29/02/2020

Njeriu mund t’i rezistojë “Junk Food” ose ushqimeve të pashëndetshme dhe me shumë kalori nga sheqernat, yndyrnat, me pak vitamina, proteina, minerale apo vlera të tjera ushqyese.

Ky është përfundimi i Susan Pierce Thomson, ekspertes së trurit dhe njëkohësisht shefes ekzekutive të blogut “Bright Line Eating”, që zotëron një hapësirë virtuale për të dhënë këshilla në lidhje me kontrollin e qelizave nervore për shmangien e konsumimit të sheqernave apo lëndëve yndyrore të tepërta.

Thomson u sugjeron të gjithëve të ushqehen shëndetshëm, duke marrë për shembull një omëletë me djathë dhe oriz, sa më shumë perime të freskëta dhe bio dhe si fruta arrën e kokosit.

Ajo tregon se pas shumë eksperimenteve me mënyrën e të ushqyerit ka arritur në përfundimin se ushqimet e kohëve moderne nuk pranohen lehtësisht nga trupi.

“Mendoj se problemi qëndron në ushqimet që kanë dalë së fundmi dhe që nuk ndikojnë aspak mirë sidomos në sistemin nervor”, thekson 46 – vjeçarja.

Sipas saj është e rëndësishme që të hamë të tre vaktet, të shmangim sheqernat, brumërat që të mos i nënshtrohemi më vonë dietave strike.

Klan Plus
Grupi
LAJMET
Të ngjashme


Grupi