Si t’i mbani veshët e pastër për një kohë të gjatë


Si t’i mbani veshët e pastër për një kohë të gjatë

14:16 24/11/2022

Dylli në  vesh është krejtësisht normale dhe madje ju mbron kanalet e veshit kundër infeksioneve, por ne të gjithë duam që veshët tanë të jenë të pastër. Nëse përdorni kunjat e veshëve për të pastruar pjesën e brendshme të veshëve, jeni duke dëmtuar shëndetin tuaj. Rezulton se ka shumë mënyra të tjera të thjeshta dhe të shëndetshme për të pastruar veshët.

1. Ulni sasinë e kafeinës.

Megjithëse asgjë nuk mund t’ju ndihmojë të zgjoheni në mëngjes më mirë se një filxhan kafe e nxehtë, pirja e saj ndikon në prodhimin e dyllit në vesh. Nëse dëshironi të ulni rrezikun e grumbullimit të dyllit të veshit, përpiquni të ulni gradualisht konsumin e kafeinës.

2. Hiqni kunjat e veshëve

Pastrimi i veshëve me kunja pambuku mund të duket si mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të hequr qafe dyllin e veshit, por në fakt mund të bëjë të kundërtën. Kunjat e veshëve mund të irritojnë kanalin tuaj të veshit dhe të shtyjnë dyllin përsëri brenda, gjë që do ta bëjë heqjen e tij shumë më të vështirë. Në vend që të përdorni kunjat, lani veshët me pak sapun dhe thajini me një peshqir të hollë.

3. Provoni vajin e ullirit.

Vaji i ullirit ka shumë përfitime shëndetësore, dhe përveçse hidraton lëkurën tuaj dhe ju mbron nga sëmundjet e zemrës, ai gjithashtu mund t’ju ndihmojë të mbani veshët tuaj të pastër. Vendosja e pak vaj ulliri në veshët tuaj një herë në javë mund të zbusë dyllin e veshit dhe madje ta inkurajojë atë të largohet nga veshi në mënyrë natyrale.

4. Qëndroni të hidratuar.

Pirja e mjaftueshme e ujit është absolutisht thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojë të mbani veshët tuaj të pastër. Qëndrimi i hidratuar stimulon kanalet e veshit, duke ndihmuar në pastrimin e tyre. Për shkak se pirja e mjaftueshme e ujit ju ndihmon të ruani ekuilibrin e lëngjeve, mund të ndihmojë natyrshëm në uljen e grumbullimit të dyllit të veshit.

5. Mos pastroni pjesën e brendshme të veshëve.

Ndërsa mund të duket joshëse për të pastruar pjesën e brendshme të veshëve tuaj, duke e bërë këtë në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Rekomandohet të pastroni vetëm pjesën e jashtme dhe nëse nuk punoni në një mjedis të ndotur ose me pluhur, mjafton të bëni dush çdo ditë dhe të fshini pjesën e jashtme dhe prapa veshëve me një leckë të lagur për t’i mbajtur veshët të pastër. /tvklan.al

Të ngjashme