50 infermierë të tjerë tek spitali “Covid 2”


50 infermierë të tjerë tek spitali “Covid 2”

13:19 07/08/2020

Manastirliu: Një pjesë ishin pjesë e misionit në Itali

50 infermierë që shërbyen në spitalet e Italisë për pacientët me covid, i janë shtuar Spitalit Universitar “Shefqet Ndroqi”. Ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se në fokus mbetet forcimi i kapaciteteve spitalore për përballimin e periudhës vjeshtë-dimër.

“Një pjesë e juaj, pra e armatës së re të spitalit “Shefqet Ndroqi” janë edhe një pjesë e infermierëve të cilët kanë qenë në misionin e parë të dërguar në Itali dhe kanë marrë aty eksperiencën e nevojshme, eksperiencë e cila patjetër do të transmetohet tashmë në këtë spital. Janë 50 infermierë që i shtohen spitalit COVID2”.

Në spitalin “Shefqet Ndroqi” përveç rasteve pozitiv me covid po trajtohen edhe ta të dyshuar me koronavirus për të cilët tamponi ka rezultuar negativ.

Tv Klan
Të ngjashme