Skandal në qeverinë belge, zbulohen SMS-të e Kryeministrit me pornostarenSkandal në qeverinë belge, zbulohen SMS-të e Kryeministrit me pornostaren

17:40 22/08/2021

Qeveria belge përfshihet nga skandali. Shkak është bërë zbulimi i bisedave sekrete të Kryeministrit të vendit Alexander De Croo me një aktore italiane të filmave për të rritur.

Ajo është Eveline Delai nga Trento 28 vjeç dhe beqare, ndërsa ai 46 vjeç i martuar me 2 fëmijë. Bisedat mes tyre ishin kryer në ËhatsApp ku aktorja i kërkon edhe një takim.

“Përshëndetje i dashur. E di që je në Belgjikë në 24 Nëntor. Fantastike. Mund të fiksojmë një takim për një ditë më pas, pra, të hënën me 25”, është një prej mesazheve të shumta që vajza e re i ka dërguar Kryeministrit belg që në atë kohë mbante detyrën e ministrit të Telekomunikacionit.

Aktorja thotë tani se mesazhet që ka marrë nga politikani i lartë belg kanë qenë të rastësishme për shkak se ajo do të vizitonte këtë vend e angazhuar në një spektakël.

“De Croo më shkroi siç më shkruajnë shumë të tjerë. Nuk e dija kush ishte dhe si e kishte gjetur numrin tim. Më pas më thanë se ishte një politikan i rëndësishëm dhe vijuam të komunikojmë. Nuk mundëm të zhvillonim një takim”, tha aktorja.

Historia ka shkaktuar pakënaqësi në radhët e koalicionit qeverisës në Belgjikë. Vetë kreu i qeverisë tha se nuk e kishte takuar asnjëherë 28-vjeçaren ne një përpjekje për të shpëtuar figurën e tij, por edhe karrigen e Kryeministrit.

Tv Klan
Të ngjashme