Stili i jetesës mund të çojë në sëmundje të mëlçisë, si t’i shmangni
Stili i jetesës mund të çojë në sëmundje të mëlçisë, si t’i shmangni

10:15 21/05/2021

Sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike (NAFLD) prek 25 deri në 30% të popullatës së përgjithshme. NAFLD është një spektër i sëmundjes së mëlçisë që përfshin mëlçinë yndyrore, steatohepatitin, cirrozën dhe madje kancerin e mëlçisë, që rezulton nga akumulimi i tepërt i yndyrës në qelizat e mëlçisë që nuk shkaktohet nga alkooli.

Një nga shkaqet më të zakonshme të NAFLD është mbipesha. Sot mbipesha është një shkak më i madh për dështimin dhe transplantimin e mëlçisë sesa alkoolizmi. Dhe mënyra e jetesës jo e shëndetshme po çon në rritjen e sëmundjes së mëlçisë, thotë Dr. Aparna Govil Bhasker, Kirurg Laparoskopik dhe Bariatrik, Spitali Saifee, Mumbai.

“Stili i jetës jo i shëndetshëm kontribuon në shtimin e peshës, e cila nga ana tjetër mund të çojë në sëmundje jo-alkoolike të mëlçisë yndyrore në planin afatgjatë. Rekomandohet aktivitet i rregullt i moderuar prej 30 deri në 45 minuta në ditë të paktën 4 deri në 5 ditë në javë.

Por njerëzit nuk janë në gjendje të ushtrojnë shumë pasi që shumica prej nesh janë në shtëpi për shkak të pandemisë. Mungesa e stërvitjes mund të çojë në shtim gradual të peshës dhe sindromën metabolike. NAFLD është efekti anësor që sindroma metabolike ka në mëlçi ”, shpjegon ajo.

Aktualisht ka shumë kufizime në lëvizje dhe ndërsa shumica e njerëzve janë në shtëpi dhe sasia e konsumimit të ushqimit është rritur. Kjo çon në shtim në peshë e cila mund të ketë një ndikim të pafavorshëm në shëndetin e mëlçisë. Dr. Aparna këshillon njerëzit të ndjekin një dietë të shëndetshme dhe të bëjnë disa stërvitje në shtëpi sipas aftësisë tuaj fizike gjatë pandemisë për të mbajtur nën kontroll peshën.

Ajo shton: Kontrolloni rregullisht peshën tuaj për të mbajtur një skedë në të. Shmangni ushqimet e skuqura dhe ushqimet e përpunuara. Shmangni pijet me sheqer, si dhe qëndroni larg alkoolit.

Simptomat e sëmundjes së mëlçisë yndyrore jo-alkoolike

Sipas ekspertëve, sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike zakonisht nuk shkakton shenja dhe simptoma të dukshme. Kur shfaqen simptomat, ato mund të përfshijnë lodhje, dhimbje ose shqetësim në pjesën e sipërme të djathtë të barkut.

Në disa raste, NAFLD mund të zhvillojë steatohepatit joalkoolik (NASH), një formë agresive e sëmundjes së mëlçisë yndyrore, e cila shënohet nga inflamacioni i mëlçisë. Më tej, mund të përparojë në dhëmbëza të avancuara (cirroza) dhe dështimi i mëlçisë. Një pacient me NASH mund të përjetojë:

-Ënjtje në bark (ascites)

-Enët e gjakut të zgjeruara pikërisht nën sipërfaqen e lëkurës

-Mëlçia ose shpretka e zmadhuar (zakonisht vërehet nga një mjek gjatë provimit)

-Pëllëmbët e kuqe

-Zverdhja e lëkurës dhe syve (verdhëz)

Është vlerësuar se midis 5% dhe 12% të njerëzve me NASH ka të ngjarë të përparojnë në cirrozë. Simptomat e cirozës mund të përfshijnë konfuzion mendor, gjakderdhje të brendshme, mbajtje lëngu dhe humbje të funksionit të shëndetshëm të mëlçisë.

Nëse vini re këto shenja dhe simptoma, caktoni një takim me mjekun tuaj.

Bëni kujdes nga faktorët e tjerë të rrezikut

Përveç obezitetit, ekzistojnë një sërë sëmundjesh dhe gjendjesh që mund të rrisin rrezikun e NAFLD. Kjo perfshin:

-Kolesterol i lartë

-Nivele të larta të yndyrave, veçanërisht të triglicerideve, në gjak

-Sindroma metabolike

-Sindroma e vezoreve policistike

-Apnea e gjumit

-Diabeti i tipit 2

-Tiroide nën veprim (hipotiroidizëm)

-Gjëndra e hipofizës nën veprim (hipopituitarizëm)

Ndërsa qëndroni në shtëpi për të parandaluar përhapjen e Covid-19, sigurohuni që të hani një dietë të shëndetshme që është e pasur me fruta, perime, drithëra dhe yndyrna të shëndetshme dhe të ushtroni rregullisht për të mbajtur hepatin e mëlçisë. /tvklan.al

Të ngjashme