Studim: Antibiotikët rrisin rrezikun tuaj ndaj gripit, shkatërrojnë bakteret e zorrëve dhe…

Studim: Antibiotikët rrisin rrezikun tuaj ndaj gripit, shkatërrojnë bakteret e zorrëve dhe…

20:59 21/10/2020

Pa antibiotikë, edhe sëmundjet e zakonshme mund të bëhen potencialisht kërcënuese për jetën. Por ka edhe të metat e veta. Ekspertët thonë se mund të rrisë rrezikun tonë të gripit duke vrarë bakteret e zorrëve.

Përkthimi fjalë për fjalë i antibiotikut është ‘kundër jetës’. Këto ilaçe luftojnë infeksionet bakteriale. Antibiotikët vrasin bakteret në trup dhe gjithashtu i parandalojnë ato të shumohen. U zbulua në vitet 1920 por u vu në dispozicion pa recetë vetëm në vitin 1940 dhe që prej asaj kohe është përdorur për të luftuar me sukses shumë kushte shëndetësore. Ajo çoi në rritjen e jetëgjatësisë dhe uli frikën nga infeksionet vdekjeprurëse.

Sidoqoftë, për shkak të përdorimit të tepruar, shumë baktere kanë zhvilluar rezistencë ndaj antibiotikëve. Ky është një ndërlikim alarmant pasi mund të rrisë fatalitetet në shumë sëmundje. Një studim i ri thotë se antibiotikët mund t’i bëjnë mushkëritë të prekshme nga viruset e gripit. Kjo mund të çojë në infeksione dhe simptoma të rënda.

Përdorimi i antibiotikëve mund të na bëjë të ndjeshëm ndaj gripi

Sipas studiuesve nga Instituti Francis Crick, antibiotikët ndikojnë në sinjalet e dërguara nga bakteret e zorrëve që ndihmojnë në mbrojtjen e mushkërive. Ata zgjodhën disa minj me baktere të shëndetshme të zorrëve dhe i infektuan me grip. Ata panë që rreth 80 përqind e minjve mbijetuan.

Por, vetëm një e treta mbijetoi kur iu dhanë antibiotikë para se të infektoheshin me grip. Studiuesit gjithashtu panë që antibiotikët zhdukën rezistencën e hershme të gripit.  Kjo dëshmon se përdorimi i papërshtatshëm jo vetëm që nxit rezistencën ndaj antibiotikëve dhe vret bakteret e dobishme të zorrëve, por gjithashtu mund të na lërë më të prekshëm nga viruset. Kjo mund të jetë e rëndësishme jo vetëm tek njerëzit por edhe produktet bujqësore dhe blegtoria pasi pothuajse të gjitha fermat në mbarë botën përdorin antibiotikë pa dallim. Ky studim u botua në Cell Reports.

Efektet e antibiotikëve në mushkëri

Ashtu si të gjitha ilaçet, edhe antibiotikët dihet se kanë disa efekte anësore. Ndikon gjithashtu në mushkëri duke rritur rrezikun e fibrozës pulmonare. Sidoqoftë, situata është e ndryshme për njerëz të ndryshëm.

Disa antibiotikë të caktuar mund të shkaktojnë një reaksion të rëndë alergjik të njohur si anafilaksi. Kjo mund t’ju japë një rrahje të shpejtë të zemrës dhe mund të ndiheni të shqetësuar. Ajo ngushton rrugët e frymëmarrjes, duke çuar në vështirësi në frymëmarrje. Enjtja e fytit mund të bllokojë rrugët e frymëmarrjes në raste të rënda. Lëngu mund të depërtojë në mushkëri dhe kjo mund të çojë në edemë pulmonare. Kjo është një gjendje e rrezikshme për jetën dhe ju duhet të konsultoheni me një mjek menjëherë.

Përdorimi i tepërt i antibiotikëve gjithashtu mund të shkaktojë probleme të frymëmarrjes papritmas ose mund të ndodhë me kalimin e kohës me përdorimin e gjatë të këtij ilaçi. Nëse ndaloni mjekimin menjëherë, mund të parandaloni dëmtimin e rëndë të indeve të mushkërive.

Nitrofurantoina (Macrobid), një antibiotik i përshkruar zakonisht që përdoret për të trajtuar infeksionet e traktit urinar, po lidhet gjithnjë e më shumë me dëmtimet akute dhe kronike të mushkërive.

Sulfamethoxazole / trimetoprim (Bactrim), një antibiotik që përmban sulfonamid, i përdorur për infeksione bakteriale, gjithashtu shkakton sëmundje intersticiale të mushkërive.

Antibiotikët dhe efekti i tyre në bakteret e zorrëve

Është shumë e rëndësishme të mbash një ekuilibër të duhur të florës së shëndetshme të zorrëve. Por falë vetive anti-bakteriale të antibiotikëve, zorrët tona mund të mos jenë aq të shëndetshme sa më parë dhe kjo mund të shkaktojë sëmundje kronike si mbipesha, diabeti, astma dhe çrregullimet inflamatore të zorrës. Kështu, bakteret e shëndetshme të zorrëve përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm dhe parandalojnë sëmundjet kronike.

Rëndësia e baktereve të zorrëve

A e dini se deri në 1000 lloje bakteresh ndodhen në mënyrë të përkryer në zorrën e njeriut? Shumica prej tyre na ndihmojnë të jetojmë një jetë të shëndetshme dhe disa prej tyre na ndihmojnë të mbijetojmë.

Bakteret e zorrëve ju ndihmojnë të tretni ushqime si qumështi dhe fibrat. Ai rregullon funksionin imunitar të trupit tuaj dhe ndihmon në kontrollin e shëndetit të trurit. Me pak fjalë, është thelbësore për ju që të keni baktere të shëndetshme të zorrëve sepse ndikon në trup nga lindja deri në vdekje duke kontrolluar tretjen e ushqimit, sistemin imunitar, sistemin nervor qendror dhe proceset e tjera trupore.

Një bakter i shëndetshëm i zorrëve mund të parandalojë sindromën e zorrës së irrituar dhe sëmundjen inflamatore të zorrëve. Ka një efekt pozitiv në zemër dhe mund të ndihmojë në uljen e sheqerit në gjak. Mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e shëndetit të trurit duke prodhuar kimikate në tru të quajtura neurotransmetues. Zorra prodhon neurotransmetuesin antidepresiv Serotonin.

Si mund të sigurojmë baktere të shëndetshme të zorrëve?

Bakteret e shëndetshme të zorrëve janë shumë të rëndësishme për shëndetin dhe çdo çekuilibër midis mikrobeve të pashëndetshme dhe të shëndetshme në zorrë mund të kontribuojë në shtim në peshë, sheqer të lartë në gjak, kolesterol të lartë dhe çrregullime të tjera.

Për të siguruar baktere të shëndetshme të zorrëve, duhet të hani një gamë të larmishme të produketeve ushqyese. Konsumoni sa më shumë fruta dhe perime. Në dietën tuaj mund të përfshini mjedra, bizele jeshile, brokoli, qiqra, thjerrëzat, fasulet dhe drithërat. Hani shumë ushqime të fermentuara dhe probiotike. Ushqimet e pasura me polifenole gjithashtu do të ndihmojnë.

Sigurohuni që të furnizoni trupin tuaj me ushqime të mjaftueshme me bazë bimore dhe të shkurtoni yndyrën dhe sheqerin. Gjithashtu, kufizoni marrjen e ëmbëlsuesve artificial sepse mund të rrisë sheqerin në gjak duke stimuluar rritjen e baktereve jo të shëndetshme si Enterobacteriaceae në zorrë. /tvklan.alTë ngjashme