Rikthehen reshjet në disa shtete të Ballkanit

Fenomenet ekstreme të motit prej ngrohjes globale, bënë që vapa përvëluese t‘ia lërë vendin stuhive të fuqishme në vendet perëndimore dhe të Ballkanit.

6 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën pasi erërat e forta dëmtuan ndërtesa dhe thyen pemë nëpër rrugë.

Shumica e viktimave janë regjistruar në Kroaci, të gjithë të vrarë në automjetet e tyre që u goditën nga pemët që stuhia e fuqishme i shkuli megjithë rrënjë.

Reshjet e dendura të ardhura me re tepër të errëta dhe të ngarkuara, përmbytën disa lagje të kryeqytetit kroat.

Viktima pati edhe në Bosnje e Slloveni. Dëme të shkaktuara nga stuhitë pati edhe në Serbi.

Tv Klan