Sulmi terrorist në Vienë, ISIS merr përgjegjësinë

Autori i sulmit

Sulmi terrorist në Vienë, ISIS merr përgjegjësinë

20:07 03/11/2020

ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin terrorist në Vienë, që ka vitkima dhe më shumë 20 të plagosur.

Mediat ndërkombëtare, se ISIS në një deklaratë ka thënë se vrasjet dhe plagosjet janë bërë nga një “ushtar i kalifatit”.

Vrasësi kryesor Kujtim Fejzullai, i cili u qëllua për vdekje nga policia gjatë sulmit të së hënës, ishte natër i ISIS prej disa vitesh.

Po ashtu shqiptari nga Maqedonia e Veriut në disa postime në Instagram disa orë para sulmit, kishte shprehur besnikërinë ndaj organizatën islamike ISIS.

20-vjeçari u burgos vitin e kaluar për përpjekjen për t’u bashkuar me grupin në Siri, por u lirua në dhjetor të vitit dhe mashtroi autoritetet duke respektuar një program deradikalizimi./tvklan.al


Të ngjashme