Superjahti ‘i padukshëm’ që ndërthur teknologjinë me natyrën mund të bëhet realitet në vitin 2030

Superjahti ‘i padukshëm’ që ndërthur teknologjinë me natyrën mund të bëhet realitet në vitin 2030

21:23 03/02/2023

Një superjaht i ri është dizenjuar që të jetë ‘i padukshëm’. I quajtur Pegasus, mjeti lundrues 88 metra i gjatë është i veshur nga pasqyra dhe reflekton qiellin, detin dhe retë.

Ideatori i tij, Jozeph Forakis thotë se koncepti i tij do të jetë i pari mjet lundrues në botë i printuar në 3D dhe i padukshëm si në dizajn ashtu edhe në ndikimin në mjedis.

‘Krahët diellorë’ do të prodhojnë energji nga dielli së bashku me kombinimin e një burimi hidrogjeni. Xhami i kësaj strukture gjigande është i përbërë nga panele diellorë transparentë që aktivizojnë elektrolizuesit që përftojnë hidrogjenin nga uji i detit. Dhomat e energjisë e shndërrojnë hidrogjenin në elektricitet që ruhet në bateritë me Litium që funksionojnë për të gjitha sistemet operuese.

Një kopsht pa dhe, i cili mund të rrisë bimë në një mjedis ujor të pasur me minerale, i cili do të ketë ushqime të freskëta si dhe pastron ajrin, do të jetë në formën e një “peme jete” shumëkatëshe për të treguar politikën e të qenurit miqësorë me ambientin.

Pjesa e brendshme e jahtit ka katër kate që lidhen nga një shkallë spirale. Një hapësirë e madhe për pasagjerët, me dizajn minimalist dhe bimë dhe prej secilit cep mund të shihet gjithçka që ndodhet jashtë.

Kati i sipërm është i rezervuar për pronarin e superjahtit ku përveç një dhome luksoze, ka edhe një tarracë private gjigande.

Pishina e hapur kthehet në një pistë helikopterësh kur mbyllet kapaku i saj, ndërsa dritaret gjigande në ballkone të hapura.

Superjahti u ideua në ishullin Koufonissi në Greqi. Çmimi i tij nuk është njoftuar ende, por është përgatitur për t’ua prezantuar të interesuarve ndërsa prodhimi mund të nisë në vitin 2030./tvklan.alTë ngjashme