Talebanët presin muskujt e fshatarëve, vrasin familjarin e gazetarit, pushkatojnë shefin e policisë…
Talebanët presin muskujt e fshatarëve, vrasin familjarin e gazetarit, pushkatojnë shefin e policisë…

10:08 20/08/2021

Pasi talebanët kanë marrë kontrollin e Afganistanit, njerëzit janë përballur me terror dhe frikë. Ata kanë premtuar se do respektojnë lirinë dhe barazinë, por veprimet e tyre kanë treguar të kundërtën. Ata janë kthyer në tiranë njësoj si dy dekada më parë.

Grupi i të drejtave të njeriut Amnesty International zbuloi se luftëtarët talebanë masakruan nëntë burra etnikë Hazara pasi morën nën kontroll provincën Ghazni të vendit muajin e kaluar, me dëshmitarë okularë që tregonin momentet tronditëse të vrasjeve.

Gjashtë burra u qëlluan dhe tre u torturuan për vdekje, duke përfshirë një burrë që u mbyt me shallin e tij dhe iu prenë muskujt e krahut gjatë mizorisë. Kjo ngjarje u zhvillua midis 4-6 Korrikut në fshatin Mundarakht.

Pavarësisht nga pretendimet e organizatës se nuk do të kërkonte hakmarrje ndaj atyre që luftuan tiraninë e tyre, një shef policie rajonal që qëndroi kundër tyre u ekzekutua me gjakftohtësi nga grupi xhihadist, thonë raportet.

Pamjet tronditëse që po qarkullojnë në internet tregojnë gjeneralin Haji Mullah Achakzai e gjunjëzuar me sy të lidhura i cili u qëllua me breshëri plumbash. Komandanti u raportua se ishte arrestuar nga talebanët pasi ata pushtuan zonën, pranë kufirit me Turkmenistanin, në avancimin e tyre të rrufesë në fund të javës së kaluar.

Gjeneral Achakzai, ishte një armik i njohur i talebanëve dhe i njohur si një luftëtar me përvojë në konfliktin e gjatë midis grupit dhe forcave të qeverisë civile afgane, i cili ra në fundjavë.

Sipas raporteve, guvernatori dhe shefi i policisë së Provincës Laghman pranë Jalalabad në Afganistanin lindor janë arrestuar gjithashtu dhe për fatin e tyre që do të vendosë komanda e lartë talebane.

Ndërsa militantët talebanë kërkonin një gazetar për transmetuesin gjerman Deutsche Ëelle, një nga anëtarët e familjes së reporterit u qëllua për vdekje, sipas raporteve lokale.

Tani xhihadistët po intensifikojnë gjuetinë e tyre për ata që guxuan të punojnë me forcat e MB, SHBA dhe NATO në Afganistan, zbulon një raport konfidencial i OKB -së. Xhihadistët po shkojnë derë më derë për të kërcënuar të afërmit e nëpunësve civilë, përkthyesit dhe stafin tjetër konsullor, ndërsa militantët e tjerë madje po ndalojnë njerëzit jashtë aeroportit të Kabulit.

Përkundër pretendimeve të talebanëve për një ‘amnisti’, janë publikuar video tmerruese ku tregojnë talibanët që gjuahnë me armë vetëm disa metra larg grave dhe fëmijëve të mbledhur në perimetrin e aeroportit. Dosja e OKB -së thotë se talebanët po arrestojnë dhe kërcënojnë se do të vrasin ose arrestojnë anëtarët e familjeve të individëve në kërkim, nëse ata nuk dorëzohen te talebanët.”

Një video shqetësuese e vrasjes së shefit të policisë u ri-postua në Twitter nga ish-gazetarja e BBC Persia, Nasrin Nawa. Pas një paralajmërimi për përmbajtjen, zonja Nawa shtoi: ‘Haji Mullah, shefi i policisë në provincën Badghis i ekzekutuar nga #Talebanët. Kjo është amnistia e tyre publike! /tvklan.alTë ngjashme