Të gjitha gratë, fëmijët dhe të moshuarit evakuohen nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol


Të gjitha gratë, fëmijët dhe të moshuarit evakuohen nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol

19:49 07/05/2022

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk ka deklaruar se të gjitha gratë, fëmijët dhe të moshuarit janë evakuuar nga fabrika e çelikut çelikut Azovstal në Mariupol.

Në fillim të kësaj jave u vlerësua se 200 civilë ishin ende të bllokuar brenda uzinës.

“Kjo pjesë e operacionit humanitar Mariupol ka përfunduar”, tha zëvendëskryeministrja e Ukrainës.

Qyteti port jugor i rrethuar në Ukrainë është shënjestruar nga Rusia që nga fillimi i luftës./tvklan.al

Të ngjashme