Tetova, vatër e re e koronavirusit

Tetova, vatër e re e koronavirusit

17:49 09/05/2020

Autoritetet apel bashkësive fetare: Zbatoni rekomandimet

Autoritetet shëndetësore në Maqedoninë e Veriut kanë njoftuar për 36 raste të reja me COVID-19. 12 prej tyre janë nga rajoni i Tetovës. Kjo ka bërë që përfaqësues të Qeverisë dhe Institutit për Shëndet Publik të mbajnë një takim të jashtëzakonshëm në Spitalin e Tetovës për të parë nga afër situatën aktuale.

Krerët e shtetit u kanë bërë thirrje bashkësive fetare në Maqedoninë e Veriut që të respektojnë rekomandimet e autoriteteve e të mos lejojnë tubime masive. Zv/ Kryeministri Osmani, megjithatë thotë se qëndrimi i Bashkësisë Fetare Islame është i prerë, xhamitë do të happen më 12 Maj.

Në Maqedoninë e Veriut numri i rasteve aktive është 419, gjë që ka detyruar autoritetet të bëjnë plane për lehtësimin e masave. Në këtë kontekst ora policore gjatë fundjavës do të fillojë nga ora 19:00 kurse nga java tjetër paralajmërohen masa tjera lehtësuese.

Tv Klan

Të ngjashme

Grupi

Kallezo