Tjetër tërmet në Turqi

Tjetër tërmet në Turqi

13:18 28/01/2020

Pas tërmetit që goditi vendin më 24 Janar, Turqia është lëkundur sërish sot. Një tërmet me magnitutë 4.8 të shkallës Rihter tronditi provincën perëndimore të Manisës.

Sipas Autoritetit për Menaxhimin e Emergjencave dhe Fatkeqësive, lëkundjet goditën distriktin e Kirkağaç në orën 14:26 me orën lokale në një thellësi prej 7 kilometrash.

Sipas raportimeve paraprake, dridhjet e tokës u ndien edhe në provincat e tjera duke përfshirë Izmirin, Aydin dhe Denizli. Sipas autoriteteve deri më tani nuk është raportuar asnjë person i lënduar apo dëme materiale.

Termeti ndodh 4 ditë pas atij me magnitudë 6.8 të Shkallës Rihter që goditi provincën lindore të Elazigut. Nga tërmeti kanë mbetur të vdekur deri më tani 41 persona ndërsa u plagosën 1600 të tjerë./tvklan.alGrupi
LAJMET
Të ngjashme

Grupi