Traditat kosovare transformojnë nusen amerikane

Traditat kosovare transformojnë nusen amerikane

12:28 10/08/2022

Për boshnjakët në Donje Ljubinje në Kosovën jugore ceremonia e martesës është një formë arti

Meksikano-amerikania Melissa Guerrero ishte aq e mahnitur kur mori pjesë në një dasmë tradicionale në vizitën e saj të parë në fshatin Donje Ljubinje në komunën e Prizrenit, Kosovë i cili banohet nga pakica boshnjake, për të takuar familjen e të dashurit të saj, sa ëndërroi të martohej në të njëjtën mënyrë.

Javën e kaluar Guerrero, një dizajnere grafike 30-vjeçare, e cila u rrit në Çikago pasi familja e saj u transferua në SHBA, e ka realizuar këtë ëndërr. E veshur nga koka te këmbët me kostum tradicional, fytyra e saj e lyer me të bardhë me spraj të përpunuar dhe pika të kuqe, blu, ari dhe argjendi, ajo u martua me Melsid Rexhepin, i cili është nga një familje boshnjake  që jeton në Kosovë .

“Kam vendosur ta bëj dasmën në Kosovë sepse kjo është tradita ime. Kur erdha për herë të parë në vitin 2013, isha dëshmitare e një dasme këtu dhe thjesht mendova se ishte kaq e pasur dhe kaq e veçantë dhe është diçka që nuk e kam parë askund tjetër në botë, madje as në video apo TV. Kjo është arsyeja pse unë doja ta bëja në këtë mënyrë sepse e di se ishte e rëndësishme për të, për familjen e tij dhe për mua gjithashtu”.

Për boshnjakët në Donje Ljubinje në Kosovën jugore , një ceremoni martese është një formë arti. Duke ruajtur një traditë shekullore, ngjarja dy-ditore është një festival muzike dhe vallëzimi ku nusja shkëlqen me kostumin tradicional boshnjak.

Procesi i lyerjes së fytyrës së nuses zgjat rreth dy orë, gjatë të cilave ajo nuk mund të hapë sytë, të flasë ose të hajë e të pijë. Shenjat datojnë më shumë se 2,000 vjet më parë, sipas Xhavit Rexhepit, një ish-profesor i biologjisë i cili ka shkruar një libër mbi traditat lokale në zonë.

Është një zakon pagan që daton ndoshta dy mijë vjet më parë dhe ka mbetur traditë deri më sot. Të gjitha ato linja dhe ato ngjyra në fytyrën e nuses simbolizojnë një përvojë, qoftë lumturia, dashuria, respekti, harmonia e kështu me radhë. Pra, çdo linjë dhe çdo ngjyrë ka simbolikën e vet”, thotë një profesor biologjie.

Melsidi ishte vetëm shtatë vjeç kur filloi lufta në Kosovë dhe familja e tij u shpërngul për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Kam vendosur ta bëj dasmën në Kosovë sepse kjo është tradita ime. Unë jetoj në Amerikë, por kjo ka qenë gjithmonë mënyra për ta bërë këtë. Pra, i bën prindërit e mi të lumtur, më bën të lumtur dhe gjeta dikë që pëlqen të njëjtën kulturë dhe traditë”.

Popullsia e Donje Ljubinjes është përgjysmuar në rreth 3,000 banorë 20 vjet më parë. Korriku dhe Gushti janë muajt më të ngarkuar për dasma pasi shumë njerëz me lidhje me fshatin kthehen për të vizituar dhe ka një dasmë çdo ditë, ndonjëherë dy herë në ditë. Piktura dhe kostume të ngjashme të fytyrës, me origjinë pagane, mund të gjenden në komunitete të tjera në vende si Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bullgaria dhe Turqia.

Klan News

Të ngjashme