Tre raketa godasin Odesën


Tre raketa godasin Odesën

23:49 01/04/2022

Guvernatori i Odesës thotë se tre raketa ruse goditën një lagje banimi në qytetin port dhe shkaktuan viktima. Maksym Marchenko pretendoi se raketat u hodhën nga Krimea e aneksuar nga Moska në jug.

Gjithashtu të premten, ushtria e Ukrainës tha se mbrojtja e saj kundërajrore kishte parandaluar një sulm në objektet kritike të infrastrukturës në qytet.

“Armiku u përpoq në mënyrë tinëzare të godiste objektet kritike të infrastrukturës, shkatërrimi i të cilave mund të ishte i rrezikshëm për popullatën civile”, shkroi komanda e qytetit në Facebook.

“Falë reagimit në kohë dhe efektiv të forcave të mbrojtjes ajrore, raketat nuk goditën objektivat që kishte synuar armiku”, thuhej në reagim./tvklan.al

Të ngjashme