Tritoli ndaj shtyllave të tensionit, hetime intensive nga policia, ende mister shkaqet (03 Janar 2012)

Tritoli ndaj shtyllave të tensionit, hetime intensive nga policia, ende mister shkaqet (03 Janar 2012)

12:42 03/01/2012

Vendosja 4.5 kilogramëve eksploziv në linjat paralele të energjisë Koman -Elbasan dhe Vau i Dejës -Elbasan, po hetohet në mënyrë intensive nga blutë e Lezhës. Policia ka shoqëruar disa persona dhe po ndjek disa pista hetimore, por pa mundur ende të zbardhë motivet e këtij akti.

Ngjarja konsiderohet si një vepër e rëndë kriminale, pasi rrëzimi i shtyllave do të kishte patur pasoja të rënda në furnizimin me energji elektrike. Fatmirësisht vetëm gjysma e sasisë së lëndës plasëse ka mundur të shpërthejë. 2.3 kg tritol u gjendën të pashpërthyera. Drejtuesit e policisë thonë se ka qënë një plan i menduar mirë, aq sa ideatorët dhe autorët e tij janë përpjekur të krijojnë tymnajë mbi hetimet duke e mbështjellë sasinë e tritolit me një flamur të Partisë Socialiste dhe një flamur kombëtar. Por sipas policisë, këto simbole janë përdorur vetëm për të fshehur gjurmët./tvklan.al

Të ngjashme