Trump firmos të tjera sanksione ndaj Turqisë

Posta

Trump firmos të tjera sanksione ndaj Turqisë

14:00 15/10/2019

SHBA kërkon armëpushim me kurdët

Siç kishte paralajmëruar, presidenti amerikan Donald Trump nënshkroi sanksionet e reja kundër Turqisë, si ndëshkim për operacionin kundër kurdëve në veri të Sirisë. Sanksionet parashikojnë rritje me 50% të tarifave të importit të çelikut nga Turqia dhe pezullimin e bisedimeve të disa marrëveshjeve tregtare me vlerë 100 miliardë dollarë.

Më herët, zv/presidenti amerikan kërkoi armëpushim të menjëhershëm në mes Turqisë dhe militantëve në veri të Sirisë, ndërsa u shpreh se do të vizitonte shumë shpejt rajonin.

“Shtetet e Bashkuara nuk e dhanë dritën jeshile për ndërhyrjen turke në Siri. Presidenti Trump e bëri të qartë që SHBA do të marrë masa kundër ekonomisë turke deri kur dhunës t’i jepet fund. Duam një armëpushim të menjëhershëm dhe bisedime mes Turqisë dhe forcave të mbrojtjes siriane”.

Perëndimi akuzon Ankaranë se po kryen spastrime etnike në Siri. Militantët kurdë, Uashingtoni i ka pasur aleatë në luftën kundër xhihadistëve të Shtetit Islamik. Por presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ngul këmbë se operacioni “Burimi i Paqes” do të vijojë deri kur veriu i Sirisë të jetë pastruar nga terroristët e Shtetit Islamik dhe ata kurdë.

Sanksionet amerikane çuan në rënien drastike të monedhës turke Lira në Gusht 2018, pas të dënimit me burg të priftit amerikan Endrju Branson.

Tv Klan


Reklama
Grupi
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
UKT
Grupi
UKT