Trump ndalon Tik Tok në SHBA


Trump ndalon Tik Tok në SHBA

12:50 01/08/2020

Presidenti i SHBA Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un. Ai deklaroi të premten se do të nënshkruante një urdhër ekzekutiv sa më shpejt, me gjasë sot, që ndalon aplikacionin me video të shkurtra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. TikTok është në pronësi kineze dhe ka mbi 1 miliardë përdorues në mbarë botën.

Masa do të ishte kulmi i shqetësimeve të SHBA mbi sigurinë e të dhënave personale që trajton Tik Tok. Kreu i Shtëpisë se Bardhë ka hedhur disa herë idenë ky aplikacion mund të jetë një vegël në duart e inteligjencës kinezë, edhe pse kompania që e ka në pronësi ka deklaruar se nuk ndan të dhënat e përdoruesve me Pekinin zyrtar.

Njoftimi i Trump pasoi negociatat e gjata që përfunduan pa një marrëveshje mes Shtëpisë së Bardhë, ByteDance dhe blerësve të mundshëm të TikTok, përfshirë edhe Microsoft Corp. Bisedimet pritet të vijojnë edhe sot.

Tv Klan
Të ngjashme