U shkarkua nga Vettingu, flet gjyqtari Vjerdha: Vendim absurd dhe pa argumente

U shkarkua nga Vettingu, flet gjyqtari Vjerdha: Vendim absurd dhe pa argumente

13:50 13/06/2019

Ish-kreu i Apelit në Shkodër, Fuat Vjerdha ka folur për herë të parë për gazetarët pas shkarkimit nga Vettingu. Ai tha se vendimi është i padrejtë dhe reforma në drejtësi nuk mund të bëhet duke dhënë vendime të tilla.

Ish kryetari i Gjykatës së Apelit të Shkodrës, Fuat Vjerdha e ka cilësuar vendimin e KPK-së për shkarkimin e tij,  absurde dhe të pabazuar në argumente ligjore. Në deklaratën e tij për gazetarët në Shkodër, Vjerdha tha se gjykimi i tij është bërë mbi denoncimin e një avokati që ka bërë dëshmi të rreme.

Vjerdha është një nga dy gjyqtarët që votuan kundër heqjes së dënimit me burg përjetë ndaj Dritan Dajtit në Apelin e Krimeve. Të hënën ai u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Në postin e kryetarit të Gjykatës së Apelit të Shkodrës ai u përball dy herë në seancë dëgjimore, më 6 Maj dhe më 7 Qershor.

Gjatë vlerësimit të pasurisë, u konstatuan probleme të vogla nw deklarimin dhe mungesë burimesh të ligjshme prej 1.6 milionë Lekësh. Por rihapja e hetimeve për kriterin profesional e rëndoi pozitën e Vjerdhës.  /ABC News Albania 24/7
Grupi
LAJMET

Të ngjashme


Grupi