Udhëheqësi Suprem i Iranit: I dhamë shuplakë në fytyrë SHBA-së

Udhëheqësi Suprem i Iranit: I dhamë shuplakë në fytyrë SHBA-së

09:14 08/01/2020

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei ka reaguar pas sulmeve me raketa balistike ndaj dy bazave ajrore amerikane në Irak.

Përmes një deklarate, ai ka thënë se iu përgjigjën sulmit të SHBA-së që vrau gjeneralin më të lartë iranian Qasem Soleimani.

I dhamë një shuplakë në fytyrë. Kur bëhet fjalë për konfrontim, veprimet ushtarake të këtij lloji nuk janë të mjaftueshme. E rëndësishme është që prezenca e korruptuar e Shteteve të Bashkuara duhet të marrë fund”, tha ai në një fjalim përpara turmës ku u dëgjuan edhe thirrjet “vdekje Amerikës”.

Nga sulmi me 35 raketa balistike të nisura nga Irani, u goditën dy baza ajrore amerikane në Irak. Flitet për 80 të vdekur dhe qindra të plagosur, por nuk ka ende të dhëna zyrtare. /tvklan.al

Të ngjashme

Grupi

Kallezo