Ukraina: Luftojmë mirë, por kemi nevojë për ndihmë për të shmangur një luftë më të madhe
Ukraina: Luftojmë mirë, por kemi nevojë për ndihmë për të shmangur një luftë më të madhe

11:13 14/03/2022

Ukraina ka kërkuar në mënyrë të vazhdueshme që vendet perëndimore t’i japin më shumë ndihmë në luftën kundër Rusisë. Këtë lutje, e ka përsëritur sërish ministri i jashtëm i vendit Dmytro Kuleba.

“Ukraina lufton mirë. Ne kemi nevojë që ju të na ndihmoni që të luftojmë. Na siguroni që të gjitha armët e nevojshme. Zbatoni më shumë sanksione ndaj Rusisë dhe izolojeni atë plotësisht. Ndihmoni Ukrainën ta detyrojë Putinin në dështim dhe do të shmangni një luftë më të madhe.”

Nga ana tjetër, disa qeveri perëndimore kanë frikë se përfshirja më e madhe mund të përshkallëzojë situatën./tvklan.al

Të ngjashme