Usain Bolt nis stërvitjen me Borussia DortmundUsain Bolt nis stërvitjen me Borussia Dortmund

20:12 23/03/2018

Më shumë se 50 media televizive dhe të shkruara sidhe qindra tifozë ishin të pranishme në seancën e parë stërvitore të Usain Bolt si futbollist.

31-vjeçari shpreson të përfitojë një mundësi për të realizuar ëndrrën e tij të shfaqur kohë më parë. Po stërvitet me Borussian, një mundësi e ofruar nga sponsori teknik i tij dhe njëkohësisht i kësaj skuadre.

Megjithatë xhamajkani nuk e ka fshehur se është tifoz dhe shpreson që një ditë të veshe fanellën e Manchester United. Disa herë medalisti olimpik ka theksuar se do t’i nënshtrohet stërvitjes dhe provës tek Borussia për të kuptuar nëse është në lartësinë e duhur për të qenë një futbollist profesionist. Ky është një kapitull i ri në jetën e tij pranë sportit.

Pas nxemjes ai është përfshirë edhe në një ndeshje kontrolli ku është aktivizuar në repartin e sulmit nga krahët dhe në qendër për të përcaktuar se cilat janë aftësitë e tij. Sigurisht shpejtësia nuk i mungon por duhet kuptuar më mirë aftësia e tij në këtë sport kolektiv.

Bolt e mori seriozisht dhe shënoi edhe një gol, madje me kokë duke finalizuar më së miri asistin e Mario Goetze.

Nëse me kokë ai shënoi lehtësisht nuk mundi ta bëjë një gjë të tillë me këmbën e djathtë, por me të majtën në një goditje penalltie nuk gaboi.

Sigurisht seanca stërvitore ka qenë edhe një show për spektatorët dhe Bolt nuk mundi të largohej pa dhënë autografe.

Tv KlanTë ngjashme