Vaksina eksperimentale kundër kancerit testohet me sukses – TV KLAN

Vaksina eksperimentale kundër kancerit testohet me sukses

Një vaksinë e kancerit që mëson trupin për të luftuar tumoret ka lehtësuar gjendjen tek tre pacientë me limfoma. Vaksina futet drejtpërdrejt në tumor dhe e mëson sistemin imunitar për ta shkatërruar atë, si dhe kërkon qeliza të tjera kancerogjene.

Studiuesit e testuan atë në 11 pacientë me limfomë dhe thanë se disa kishin përmirësim të plotë për muaj e madje edhe vite. Testimet kanë qenë aq të suksesshme saqë ekspertët besojnë se ajo ofron shpresë për shumë kancere të tjera, përfshirë ato të gjirit, kokës dhe qafës. /klankosova

Kategori
ShendetTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione