Vdes nga COVID ish-zëvendës Kryeministri Bashkim KoplikuVdes nga COVID ish-zëvendës Kryeministri Bashkim Kopliku

22:16 21/11/2020

COVID-19 i ka marrë sot jetën ish-zëvendës Kryeministrit të Shqipërisë, Bashkim Koplikut, në moshën 77-vjeçare. Burime për tvklan.al bëjnë me dije se Kopliku prej ditësh ishte shtuar në spital, pasi përgjigja e tamponit kishte dalë pozitive dhe gjendja e tij kishte nisur të përkeqësohet.

Edhe pse nën kujdesin e mjekëve të spitalit të Durrësit, ish-zëvendës Kryeministri nuk mundi të përmirësohej por gjendja e tij u përkeqësua dita-ditës deri sa virusi i mori dhe jetën.

Kopliku, u lind më 15 korrik 1943 në Shkodër, dhe ka qenë me profeison inxhinier. Po ashtu Kopliku ka qenë i angazhuar në politikë pas viteteve 90’ dhe ka qenë një figurë historike e PD, pasi ka qenë zv/kryeministër dhe ministër i brendshëm në qeverinë e parë të udhëhequr nga PD pas vitit 1992. Ai është zgjedhur dy herë deputet në parlament si dhe ka mbajtur edhe poste të tjera, ndër të cilat edhe kryetar i Bashkisë së Durrësit.

Është dekoruar me “Urdhrin e Lirisë të Klasit të Parë”, nga Presidenti i Shqipërisë në vitin 1993, si dhe ka qenë kryetar i Bashkisë Durrës në 1991-92.

Gjatë karrierës së tij të gjatë ai  ka mbajtur pozicione të ndryshme drejtuese në fushën e elektronikës./tvklan.al
Të ngjashme