Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani, ka dënuar sulmin me armë ndaj Policisë së Kosovës në veri të vendit, ku si pasojë mbeti i vrarë një efektiv policie dhe u plagos një tjetër.

Në një reagim në rrjetet sociale, ministri Hasani thotë se vrasja e policit të Kosovës kërcënon stabilitetin e rajonit dhe se autorët duhet të përballen me ligjin.

“Dënojmë me ashpërsi sulmin me armë ndaj Policisë dhe shtetit të Kosovës. Ngushëllimet tona për familjen e oficerit të Policisë që humbi jetën në krye të detyrës dhe shërim të shpejtë efektivit të plagosur. Akti i sotëm kriminal është kërcënim për sigurinë e stabilitetin e rajonit tonë dhe autorët duhet të përballen sa më parë me drejtësinë”.

Ministri Hasani ka shprehur mbështetjen e Shqipërisë për Kosovën, ndërsa thekson se kjo situatë kërkon bashkëpunim të autoriteteve të Kosovës me vendet aleate.

“Shqipëria është në krah të Kosovës në këto momente të vështira që kërkojnë gjakftohtësi, në bashkëpunim të ngushtë me aleatët e partnerët”.

Vrasjen e policit të Kosovës e ka dënuar edhe ambasadori amerikan në Prishtinë, si dhe e gjithë klasa politike.

/tvklan.al