Detaje të reja janë zbuluar pas vrasjes së të dënuarit Arben Lleshi në burgun e sigurisë së lartë në Peqin. Autor i kësaj ngjarjeje është Sokol Mjacaj, i dënuari me burgim të përjetshëm për vrasjen e dy turistëve çekë në vitin 2015.

Gazetarja Glidona Daci ka mësuar se Sokol Mjacaj nuk ka pranuar që të dorëzohet deri në momentin kur atje ka vajtur drejtori i Burgut të Peqinit.

Më pas kanë nisur negociatat mes palëve. Sipas burimeve, Mjacajt i janë hedhur prangat brenda në qeli. Ai ka lidhur me pranga njërën dorë dhe prangën tjetër e ka me hekurat e dritares.

Më pas Sokol Mjacaj ka hedhur pistoletën me mulli që kishte në dorë. Pasi ka larguar armën kanë hyrë Policia e Burgjeve, që kanë bërë arrestimin e tij.

Sipas ligjit brenda në burg nuk mund të ndërhyjë RENEA, por strukturat e specializuara në IEVP.

Kujtojmë se nga kjo ngjarje ka mbetur i plagosur aksidentalisht edhe Indrit Shaqja, i cili ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Të tre të përfshirët në këtë ngjarje janë të dënuar me burgim të përjetshëm./tvklan.al