Vuani nga sëmundjet pulmonare? Përmirësoni funksionin e zemrës dhe mushkërive me këto ushtrimeVuani nga sëmundjet pulmonare? Përmirësoni funksionin e zemrës dhe mushkërive me këto ushtrime

16:23 15/04/2021

Sëmundja pulmonare e zemrës, e njohur gjithashtu si cor pulmonale, është zgjerimi dhe dështimi i barkushes së djathtë të zemrës që rezulton nga hipertensioni pulmonar ose presioni i lartë i gjakut në mushkëri. Sëmundje si COPD (sëmundje pulmonare obstruktive kronike), mpiksje gjaku në mushkëri ose apnea e gjumit mund të shkaktojnë dëmtime në mushkëri, duke kërkuar që barkushja e djathtë të punojë më shumë për të pompuar gjakun në mushkëri, e cila përfundimisht çon në dështimin e djathtë të zemrës.

Të qenit aktiv ose ushtrimi është i rëndësishëm për njerëzit me sëmundje të zemrës pulmonare. Trajneria e famshme e fitnesit Yasmin Karachiëala ka ndarë një stërvitje të sigurt për pacientët me sëmundje pulmonare kardiake për të përmirësuar funksionin e mushkërive dhe zemrës së tyre sipas Helthsite.

“Kur jeni fizikisht aktiv, zemra dhe mushkëritë tuaja punojnë më shumë për të furnizuar oksigjenin shtesë që ju nevojitet muskujve. Ashtu si ushtrimet e rregullta i bëjnë muskujt tuaj më të fortë, ajo gjithashtu i bën mushkëritë dhe zemrën tuaj më të fortë. Ndërsa përmirësohet aftësia juaj fizike, trupi juaj bëhet më efikas në marrjen e oksigjenit në gjak dhe transportimin e tij në muskujt që punojnë .

Aktivitetet aerobike si ecja, vrapimi ose çiklizmi i japin zemrës dhe mushkërive llojin e stërvitjes që u nevojitet për të funksionuar në mënyrë efikase. Pilates ndërton forcën thelbësore, përmirëson sjelljen tuaj dhe tonifikon muskujt tuaj të frymëmarrjes. Ushtrimet e frymëmarrjes në veçanti mund të forcojnë diafragmën tuaj dhe të trajnojnë trupin tuaj të marrë frymë më thellë dhe në mënyrë më efektive”, shkruan ekspertja në Instagram.

Shenjat që keni sëmundje të zemrës pulmonare

Hipertensioni pulmonar ndikon në arteriet në mushkëritë tuaja, gjë që ngadalëson rrjedhën e gjakut nëpër mushkëri dhe rrit presionin e gjakut në arteriet e mushkërive. Kjo e bën zemrën të punojë më shumë për të pompuar gjak nëpër mushkëri. Me kalimin e kohës, përpjekja shtesë dobëson muskulin e zemrës dhe përfundimisht dështon. Në disa raste, hipertensioni pulmonar mund të bëhet serioz dhe i rrezikshëm për jetën. Për fat të keq, nuk ka shërim për disa lloje të hipertensionit pulmonar, por trajtimi mund të ndihmojë në uljen e simptomave dhe në përmirësimin e cilësisë së jetës së pacientit.

Nëse keni hipertension pulmonar, mund të përjetoni simptoma të tilla si gulçim, lodhje, marramendje ose të fikët, presion ose dhimbje gjoksi, ënjtje në kyçet e këmbëve, pulsin e rrahjeve ose palpitimet e zemrës, ngjyra e buzëve dhe lëkura mund të bëhet ngjyrë blu. Hipertensioni pulmonar mund të çojë në zmadhim të zemrës në të djathtë dhe dështim të zemrës, mpiksje të gjakut, rrahje të çrregullta të zemrës (aritmi) dhe gjakderdhje kërcënuese për jetën në mushkëri dhe kollitje me gjak.

Simptomat dhe shenjat e sëmundjes së zemrës pulmonare, që rezultojnë nga hipertensioni pulmonar, mund të ndryshojnë në varësi të fazës së çrregullimit. Mund të shkaktojë që gjaku të rrjedhë përsëri në sistemin venoz sistemik, përfshirë venën hepatike. Simptomat e shoqëruara me sëmundje të përparuar pulmonare të zemrës përfshijnë:

-Gulçim ((dispne), edhe kur jeni në pushim

-Fishkëllima

-Ngjyra blu në buzët dhe lëkurën tuaj (cianozë)

-Ascitet (grumbullimi anormal i lëngut në bark)

-Verdhëz

-Zgjerimi i mëlçisë

-Presion i ngritur venoz jugular (JVP)

-Tingulli i tretë i zemrës

-Recesioni ndërkostal

-Prania e tingujve jonormalë të zemrës

Nëse i vëreni këto simptoma, menjëherë flisni me një mjek. Mos filloni stërvitjen e mësipërme pa u konsultuar me mjekun tuaj. /tvklan.alTë ngjashme