Zaev: Skenari maqedonas, jo i ngjashëm me Shqipërinë – TV KLAN

Zaev: Skenari maqedonas, jo i ngjashëm me Shqipërinë

Vetë erdhi në pushtet përmes protestave, por kur flet për zhvillimet politike në Shqipëri, Zoran Zaev në të parën vizitë në Tiranë pas ndryshimit të emrit në Maqedoni e Veriut, nuk gjen ngjashmëri me skenarin Maqedonas. Duke sjellë eksperiencën e tij si opozitar në një fazë kur të dy vendet tona presin të integrohet ne BE, sipas tij politikat e opozitave duhet të udhëhiqen nga interesat kombëtare.

Në kohën kur unë isha opozitë raportet e SHBA, BE flisnin për një regjim hibrid në Maqedoni, gjatë asaj kohe e drejta e proceseve demokratike ishte e mundur, njëjtë si në Shqipëri, por kur flisja me Hahn, Mogherinin, me gjithë lidershipin e evropian lusja për vendin tim që tu jepet datë e bisedimeve se ky ishte qëllim strategjik i vendit tim pa dallim të konfrontimeve tona si shtet. E kuptoj opozitën kudo qoftë ajo, por obligimi i të gjithëve është shteti, dhe për shkak të kësaj ekzistojmë si parti politike.

Kryeministri Edi Rama i pyetur për raportin e SHISH që flet për rritjen e ndikimit rus në Shqipëri nuk e mohon këtë fakt, madje lë të kuptohet se ky rrezik është prezent.

Rusia nuk është vend tifoz i BE-së, i zgjerimit të BE-së dhe natyrshëm s’mund të ketë tifozëllik për ecurinë evropiane për asnjë prej vendeve të Ballkanit Perëndimor, kjo nuk është sekret, kjo dihet, ndërkohë që ne kemi një axhendë kombëtare, kryefjalë e së cilës është të bashkohemi në familjen evropiane. Sa herë që kjo axhendë cenohet, aq herë kush nuk është tifoz i Evropës, i BE-së, i integrimit të plotë të Shqipërisë dhe Ballkanit perëndimor, pa diskutim që sheh një oportunitet.

Pas zyrtarizmit të gjuhës shqipe në Maqedoninë e Veriut dhe kryeministri Zaev nuk nguron që të flasë shqip.

“Faleminderit…”

Takimin me Zaevin, Rama e quan përmbajtësor pasi është diskutuar për çështje konkrete, një prej të cilave dhe Schengeni ballkanik.

Modeli Schengen duhet të shtrihet në të gjithë rajonin me Kosovën, Maqedoninë dhe Malin e Zi me bindjen se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të hyjnë në këtë proces. Kufijtë e vendet tona duhet të jenë po aq fluidë saç janë kufijtë në Bashkimin Europian.

Projektet e tjera kryeministrat Rama dhe Zaev thonë se do të diskutohen dhe në mbledhjen e dytë mes dy qeverive që kësaj here do të mbahet në Shkup.

Pas zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut dhe zgjedhjeve tuaja lokale do të mbledhim 2 qeveritë”, tha Zaev.

Të dy kryeministrat bien dakord se rritja e shkëmbimeve tregtare nxit nevojën për shtrirjen e rrugës së Arbrit deri në Bllac, Shkup.

Tv Klan

Kategori
Lajmet KryesorePolitikaTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*