Zbuloni çfarë ndodh me lëkurën nëse pini ujë të ngrohtë çdo ditë
Zbuloni çfarë ndodh me lëkurën nëse pini ujë të ngrohtë çdo ditë

18:51 02/04/2021

Nuk ka dyshim se qëndrimi i hidratuar është thelbësor për shëndetin tuaj, por shumica e njerëzve nuk e dinë që pirja e ujit të vakët mund të ofrojë disa përfitime ekskluzive për trupin dhe lëkurën tuaj.

1. Pastron lëkurën tuaj.

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit tuaj. Për shkak se pirja e ujit të ngrohtë bën që temperatura e trupit të rritet, kjo ju bën të djersiteni. Kjo, nga ana tjetër, ju ndihmon të hiqni qafe toksinat dhe e bën më të lehtë për organet tuaja të tretjes për të eliminuar papastërtitë. Pastrimi i trupit tuaj nga brenda trajton aknet nga brenda dhe e bën lëkurën tuaj të shëndetshme dhe me shkëlqim.

2. Parandalon plakjen e parakohshme.

Përveçse ju japin shpërthime, toksinat mund të bëjnë që lëkura juaj të plaket më shpejt dhe të shkaktojë rrathë të errët dhe thes të fryrë nën sytë tuaj. Pirja e ujit të ngrohtë ndihmon në riparimin e qelizave të lëkurës që dëmtohen nga radikalet e lira të dëmshme dhe e bën lëkurën tuaj të duket më e butë.

3. Mban larg kruajtjen e kokës.

Uji i ngrohtë e mban kokën të hidratuar, që do të thotë se keni më pak të ngjarë të merrni zbokth. Kur lëkura e kokës është e shëndetshme dhe e lagur, ajo i mban flokët tuaj me shkëlqim, të fortë dhe të butë. Si një bonus i shtuar, uji aktivizon mbaresat nervore në rrënjët e flokëve tuaj, gjë që nxit rritjen e re të flokëve.

4. Ndriçon lëkurën tuaj.

Pirja e ujit të ngrohtë rregullisht ndihmon trupin tuaj për të prishur depozitat e yndyrës, relakson muskujt dhe rrit rrjedhën e gjakut. Qarkullimi i rritur i gjakut rinon qelizat e lëkurës dhe i mban ato të ushqyera. Ai siguron qelizat tuaja të lëkurës që punojnë me oksigjen dhe eliminon produktet e mbetjeve, duke ringjallur dhe rinovuar lëkurën tuaj.

5. Ju ndihmon të përfitoni sa më shumë nga produktet e kujdesit për lëkurën.

Pirja e ujit të ngrohtë është mënyra më e lehtë për të filluar metabolizmin tuaj, i cili nga ana tjetër do të ndihmojë lëkurën tuaj të përfitojë nga të gjitha kremrat hidratues që aplikoni në të. Për shkak se problemet e zorrëve nuk ju lejojnë të merrni mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese nga ushqimi, kjo mund ta mbajë lëkurën tuaj më të shëndetshme dhe të zhdukë problemet ekzistuese të lëkurës. Një gotë me ujë të ngrohtë do ta mbajë zorrën tuaj të lumtur dhe do të ndihmojë lëkurën tuaj të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i duhen për të qëndruar më të rinj për një kohë më të gjatë.

6. Hidraton lëkurën tuaj.

Pavarësisht se sa i shtrenjtë është kremi juaj hidratues, ai nuk e pengon lëkurën tuaj të bëhet me rrudha nëse nuk pini mjaftueshëm ujë. Pirja e ujit të ngrohtë çdo ditë mund të ndihmojë në barazimin e tonit të lëkurës, zvogëlimin e fryrjes dhe forcimin e lëkurës.

7. Mbron lëkurën tuaj nga infeksionet.

Pirja e një gote uji të ngrohtë mbron veshkat dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit. Kur organet tuaja janë të pastra, lëkura juaj është më pak e ndjeshme ndaj infeksioneve. Për rezultate më të mira, shtoni disa pika lëng limoni. /tvklan.al

Të ngjashme