Zbuloni disa gjëra që nuk i dinit për nivelin e testosteronit në trupin tuaj


Zbuloni disa gjëra që nuk i dinit për nivelin e testosteronit në trupin tuaj

09:32 15/06/2021

Zakonisht referohet si hormoni mashkullor, por testosteroni prodhohet nga meshkuj dhe femra. Hormonet janë kimikate që kontrollojnë funksionet e trupit. Ato krijohen në një pjesë të trupit dhe më pas përhapen në organe të tjera. Hormoni i rritjes dhe hormoni stimulues i tiroides janë dy hormone të tjera në trup. Por burrat kanë nivele më të larta të këtij hormoni sesa gratë. Sidoqoftë, shumë pak mund të ketë efekte negative në të dy gjinitë. Këtu janë disa gjëra që ju nuk mund t’i dini në lidhje me të.

Testosteroni mund të ndikojë në shëndetin tuaj të përgjithshëm

Testosteroni zakonisht quhet hormon seksi, por ka efekte të tjera shëndetësore që lidhen me të. Ndihmon në mirëmbajtjen e kockave të forta dhe rregullimin e sintezës së qelizave të kuqe të gjakut tek burrat, për shembull. Përfitimet e përdorimit të testosteronit për të luftuar rënien natyrore të lidhur me plakjen, nga ana tjetër, mbeten të diskutueshme. Në këtë rast, provat sugjerojnë që rreziqet tejkalojnë përparësitë. A e dini se ekziston një rol i testosteronit edhe në trupat e grave? Receptorët e testosteronit mund të jenë të pranishëm në të gjithë trupin e femrës.

Testosteroni me tepricë mund të jenë një problem

Nëse keni menduar sa më shumë, aq më mirë, e keni gabim! Testosteroni i lartë mbi normalen gjithashtu mund të shkaktojë probleme. Nivelet normale të testosteronit janë të nevojshme për një shëndet të mirë. Një nivel i lartë mund të çojë në një sërë shqetësimesh, duke përfshirë shqetësime për pjellorinë, një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës dhe lloje të caktuara të kancerit. Nëse vëreni ndonjë ndryshim të lëkurës, luhatje humori, ënjtje, shtim në peshë të pashpjegueshme, probleme me gjumin ose ndonjë gjë të jashtëzakonshme, atëherë këshillohuni me mjekun tuaj për t’u siguruar.

Testosteroni i ulët mund të shkaktojë depresionin

Nivelet e larta të testosteronit shpesh shoqërohen me rritjen e muskujve dhe epshin e përmirësuar, por ka degëzime që shkojnë përtej shëndetit fizik. Studimet kanë zbuluar se ekziston një lidhje midis testosteronit dhe shëndetit mendor. Ka prova që nivelet e ulëta të testosteronit mund të kenë një efekt të drejtpërdrejtë në trurin tuaj, shëndetin tuaj mendor dhe shëndetin emocional. Hormonet që zhduken mund të çojnë gjithashtu në çrregullime të humorit dhe një tru të mjegullt, gjë që mund ta bëjë të vështirë përqendrimin.

Nivelet mund të ngrihen dhe bien çdo ditë

Hormoni përgjegjës për të ndihmuar zhvillimin e qimeve të fytyrës dhe trupit, zëri më i thellë dhe muskujt më të mëdhenj nuk janë të qëndrueshëm gjatë gjithë kohës. Studimet sugjerojnë që sasia e testosteronit tek meshkujt nën 50 vjeç mund të luhatet shumë gjatë ditës. Zakonisht është në kulmin e saj në mëngjes dhe më e ulët gjatë natës. Si rezultat, kur burrat më të rinj marrin një test gjaku për të vlerësuar nivelet e tyre të testosteronit, normalisht bëhet herët në mëngjes. /tvklan.alTë ngjashme