Zelenksy: Rusia përdor urinë si kërcënim
Zelenksy: Rusia përdor urinë si kërcënim

09:37 14/05/2022

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, thotë se bllokimi i porteve në Detin e Zi nga Rusia është një strategji e Moskës për  të shkaktuar kaos. Duke iu referuar ekspertëve, ai tha se kjo mund të sjellë një krizë botërore ushqimore.

“Zyrtarët rusë janë duke kërcënuar hapur botën se do të ketë uri në dhjetëra shtete”, tha ai.

“Çfarë destabilitetesh politike dhe lëizjesh migratore do të sjellë kjo? Sa do ju duhet të harxhoni për të përballuar pasoja”, ka pyetur më pas Zelensky udhëheqësit perëndimorë./tvklan.al

Të ngjashme