Zelensky akuzon Rusinë për genocid


Zelensky akuzon Rusinë për genocid

08:05 04/04/2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka dënuar veprimet e Rusisë në Ukrainë, duke thënë se ato përbëjnë gjenocid. Ai tha se populli i Ukrainës do të nënshtrohet dhe të shfaroset nga një ambicie e pakuptimtë. Ushtria e Ukrainës ka akuzuar Rusinë për fillimin e një mobilizimi të fshehtë të rezervistëve. Rusia ka filluar një mobilizim të fshehtë të rezervistëve. Megjithatë, presidenti rus Vladimir Putin në fillim të muajit të kaluar kishte thënë se nuk do të dërgonte rezervistët për të luftuar në Ukrainë.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se forcat ruse po vazhdojnë të konsolidohen dhe riorganizohen ndërsa rifokusojnë ofensivën e tyre në rajonin e Donbasit të Ukrainës.

Reuters raporton se edhe nëse Mariupol bie, do t’i jepte Rusisë kontrollin e një prej porteve më të mëdha të Ukrainës dhe do të krijonte një korridor tokësor midis Krimesë dhe zonave në Luhansk dhe Donetsk të mbajtura nga separatistët e mbështetur nga Rusia. Në total mbi 3 mijë civilë janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë. OKB-ja beson se shifrat reale ka të ngjarë të jenë më të larta.

Klan News

Të ngjashme