Zgjedhjet në Kosovë, Meta: Shembull i shkëlqyer i besimit tek demokracia dhe vota e lirëZgjedhjet në Kosovë, Meta: Shembull i shkëlqyer i besimit tek demokracia dhe vota e lirë

11:41 15/02/2021

Presidenti Ilir Meta ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës dhe klasën politike atje dhe thotë se kanë dhënë një shembull të shkëlqyer të besimit të demokracisë e votës së lirë. Meta përshëndeti pjesëmarrjen e lartë në votime dhe shton se Kosova ka hapur një faqe të re në rrugëtimin e saj europian dhe konsolidimit të shtetit demokratik.

“Urime të gjithë qytetarëve dhe klasës politike të Kosovës për shembullin e shkëlqyer të besimit te demokracia dhe vota e lirë, si dhe për standardet e suksesshme të arritura në zgjedhjet e djeshme parlamentare. E përshëndes pjesëmarrjen e lartë të qytetarëve në votime, të cilët sfiduan kushtet e vështira atmosferike dhe pandeminë COVID-19, për të marrë në dorë fatet dhe për të vendosur të ardhmen e tyre. Kosova hapi një faqe të re në rrugëtimin e saj europian dhe konsolidimit të shtetit demokratik. Urojmë, që institucionet e reja, që do të formohen përmes bashkëpunimit, të udhëheqin me sukses shtetin e Kosovës për të fituar sfidat e të ardhmes”, shkruan Meta në Facebook.

Lëvizja Vetëvendosje fitoi zgjedhjet e 14 shkurtit bindshëm, teksa edhe pse nuk ka përfunduar numërimi i plotë i votave ka marrë deri më tani 48.17% të tyre./tvklan.alTë ngjashme