Zhdukni kollën e fortë dhe torturuese me këto përbërës

Zhdukni kollën e fortë dhe torturuese me këto përbërës

16:33 13/11/2020

Kolla luan një rol në pastrimin e irrituesve dhe infeksioneve nga trupi, por kollitja e vazhdueshme mund të jetë e bezdisshme. Trajtimi më i mirë për një kollë varet nga shkaku themelor i saj. Ka shumë shkaqe të mundshme të kollës, përfshirë alergjitë, infeksionet dhe zbaticën e acidit.

Disa ilaçe natyrore mund të ndihmojnë në lehtësimin e kollës. Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani mend se Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) nuk monitoron barërat dhe suplementet, kështu që njerëzit që i përdorin ato mund të rrezikojnë të përdorin produkte me cilësi të ulët dhe papastërti.

Njerëzit të cilët dëshirojnë të përdorin ilaçe natyrore për të trajtuar kollën e tyre duhet të hulumtojnë burimet dhe markat. Ata gjithashtu duhet të jenë të vetëdijshëm se disa barëra dhe suplemente mund të ndërhyjnë në ilaçe, të cilat mund të rezultojnë në efekte anësore të padëshiruara.

Nëse një kollë është e rëndë ose vazhdon për më shumë se disa javë, është e domosdoshme të kërkoni këshilla mjekësore.

Dymbëdhjetë ilaçe natyrore për kollën

Njerëzit përdorin një sërë mjetesh shërimi natyrale në përpjekje për të trajtuar një kollë të vazhdueshme si pwr shembull:

1. Çaj mjalti

Sipas disa studimeve, mjalti mund të lehtësojë kollën. Për të trajtuar një kollë, përzieni 2 lugë çaji (lugë çaji) me ujë të ngrohtë ose një çaj bimor. Pini këtë përzierje një ose dy herë në ditë. Mos u jepni mjaltë fëmijëve nën 1 vjeç.

2. Xhenxhefili

Xhenxhefili mund të lehtësojë një kollë të thatë ose astmatike, pasi ka veti anti-inflamatore. Mund të lehtësojë gjithashtu të përzierat dhe dhimbjet. Një studim sugjeron që disa përbërje anti-inflamatore të xhenxhefilit mund të relaksojnë membranat në rrugët e frymëmarrjes, të cilat mund të zvogëlojnë kollitjen.

Përgatisni një çaj xhenxhefili qetësues duke shtuar 20–40 gram feta të freskëta xhenxhefili në një filxhan me ujë të nxehtë. Lërini për disa minuta para se të pini. Shtoni mjaltë ose lëng limoni për të përmirësuar shijen dhe për të qetësuar më tej kollën. Jini të vetëdijshëm se, në disa raste, çaji me xhenxhefil mund të shkaktojë shqetësime në stomak ose urth.

3. Lëngjet

Qëndrimi i hidratuar është jetik për ata që kanë kollë ose ftohje. Hulumtimet tregojnë se pirja e lëngjeve në temperaturë dhome mund të lehtësojë kollën, rrjedhjen e hundëve dhe teshtitjen. I njëjti studim raporton se pijet e nxehta lehtësojnë edhe më shumë simptomat, përfshirë dhimbjen e fytit, dridhjet dhe lodhjen.

Pijet e nxehta që mund të jenë qetësuese përfshijnë:

-supat

-çajra bimor

-çaj i zi pa kafeinë

-ujë të ngrohtë

-lëngje të ngrohta frutash

4. Avulli

Një kollë e lagur, e cila është ajo që prodhon mukus ose gëlbazë, mund të përmirësohet me avull. Bëni një dush ose banjë të nxehtë dhe lejoni që banjo të mbushet me avull. Qëndroni në këtë avull për disa minuta derisa simptomat të qetësohen. Pini një gotë ujë më pas për t’u qetësuar dhe parandaluar dehidratimin.

Bëni një tas me avull duke e mbushur me ujë të nxehtë. Shtoni barëra ose vajra thelbësorë, të tilla si eukalipt ose rozmarinë, të cilat gjithashtu mund të lehtësojnë dekongjestionin. Qëndroni mbi tas dhe vendosni një peshqir mbi kokë që të bllokojë avullin të shpërndahet. Thithni avujt për 5 minuta. Nëse avulli ndihet i nxehtë në lëkurë, ndërpriteni derisa lëkura të ftohet.

5. Rrënja e marshmallow

Rrënja e marshmallow është një barishte që ka një histori të gjatë përdorimi si një trajtim për kollën dhe dhimbjet e fytit. Bari mund të lehtësojë acarimin që rezulton nga kollitja për shkak të përmbajtjes së lartë të mukozës. Mukilazhi është një substancë e trashë dhe ngjitëse që vesh fytin.

Një studim i vogël zbuloi se një shurup kolle bimor që përmban rrënjë marshmallow, së bashku me trumzë dhe dredhkë, lehtësonte në mënyrë efektive kollën që rezultonte nga ftohjet e zakonshme dhe infeksionet e traktit respirator. Pas 12 ditësh nga marrja e shurupit, 90 përqind e pjesëmarrësve e vlerësuan efektivitetin e tij si të mirë ose shumë të mirë.

Rrënja e marshmallow mund t’i gjeni edhe si një barishte e thatë. Shtoni ujë të nxehtë dhe më pas pijeni menjëherë. Efektet anësore mund të përfshijnë shqetësime në stomak.

6. Gargarë me ujë të kripur

Ky ilaç i thjeshtë është një nga më efektivët për trajtimin e dhimbjes së fytit dhe kollës së lagur. Uji me kripë zvogëlon gëlbazën dhe mukusin në pjesën e pasme të fytit dhe pakëson kollën.

Përzieni gjysmë lugë çaji kripë në një filxhan ujë të ngrohtë derisa të tretet. Lëreni solucionin të ftohet pak para se ta përdorni për gargarë. Lëreni përzierjen të qëndrojë në pjesën e pasme të fytit për disa momente para se ta pështyni. Bëni gargarë me ujë të kripur disa herë në ditë derisa të përmirësohet kolla.

Shmangni dhënien e ujit të kripur fëmijëve më të vegjël pasi ata mund të mos jenë në gjendje të bëjnë gargarë siç duhet, dhe gëlltitja e ujit të kripur mund të jetë e rrezikshme.

7. Bromelain

Bromelaina është një enzimë që vjen nga ananasi. Është më e bollshme në thelbin e frutave. Bromelaina ka veti anti-inflamatore dhe gjithashtu mund të ketë veti mukolitike, që do të thotë se mund të prishë mukusin dhe ta heq atë nga trupi.

Disa njerëz pinë lëng ananasi çdo ditë për të zvogëluar mukusin në fyt dhe për të pakësuar kollitjen.

Është e mundur të jeni alergjikë ndaj bromelainës dhe mund të shkaktojë efekte anësore dhe të ndërveprojë me ilaçe. Njerëzit që marrin hollues të gjakut ose antibiotikë specifik nuk duhet të marrin bromelainë.

8. Trumza

Trumza ka përdorim të gjërë në kuzhinë por gjithashtu është një ilaç i zakonshëm për kollën, dhimbjen e fytit, bronkitin dhe problemet e tretjes.

Një studim zbuloi se një shurup kolle i përbërë nga trumza dhe gjethet e dredhkës lehtësonte kollitjen në mënyrë më efektive dhe më të shpejtë sesa një shurup placebo tek njerëzit me bronkit akut. Antioksidantët në bimë mund të jenë përgjegjës për përfitimet e tij.

Bëni çaj trumze duke shtuar 2 lugë trumzë të thatë në një filxhan me ujë të nxehtë. Pas 10 minutash kulloheni dhe piheni.

9. N-acetilcisteinë (NAC)

NAC është një suplement që vjen nga aminoacidi L-cisteinë. Marrja e një doze ditore mund të zvogëlojë frekuencën dhe ashpërsinë e një kollë të lagur duke zvogëluar mukusin në rrugët e frymëmarrjes.

Një meta-analizë e 13 studimeve sugjeron që NAC mund të zvogëlojë ndjeshëm dhe vazhdimisht simptomat tek njerëzit me bronkit kronik. Bronkiti kronik është një inflamacion i zgjatur i rrugëve të frymëmarrjes që shkakton grumbullimin e mukusit, një kollë dhe simptoma të tjera.

Studiuesit sugjerojnë një dozë ditore prej 600 miligramë (mg) NAC për njerëzit që nuk kanë probleme me frymëmarrjen dhe deri në 1,200 mg kur ata kanë vështirësi.

NAC mund të ketë efekte anësore të rënda, duke përfshirë urtikarie, ënjtje, ethe dhe vështirësi në frymëmarrje. Kushdo që merr parasysh këtë qasje duhet të flasë më parë me një mjek.

10. Probiotikët

Probiotikët nuk lehtësojnë direkt kollën, por ato mund të rrisin sistemin imunitar duke ekuilibruar bakteret në zorrë. Një sistem imunitar superior mund të ndihmojë për të luftuar infeksionet ose alergjenët që mund të shkaktojnë kollën. Një bakter i quajtur Lactobacillus, siguron një përfitim modest në parandalimin e ftohjes së zakonshme, sipas hulumtimit. /tvklan.alTë ngjashme