Britania dërgon qindra trupa në kufi me Rusinë

Me qindra trupa ushtarake britanike dhe tanke janë drejtuar në kufirin e Bashkimit Europian me Rusinë, në atë që mund të konsiderohet shfaqja më e madhe e forcës kundër Moskës, që prej Luftës së Ftohtë.

Rreth 120 trupa mbërritën mbrëmjen e së premtes në një bazë ajrore në Estoni, shtet i cili ndodhet në kufi me Rusinë dhe e sheh Moskën si kërcënim për Perëndimin.

300 automjete do të mbërrijnë javën e ardhshme, përfshirë mjetet luftarake të këmbësorisë “Warrior”, tanke “Challenger 2” dhe armë artilerie AS90.

Sipas “DailyMail”, pritet që të dërgohen më shumë trupa dhe parashikohet që deri muajin tjetër, Britania të ketë dërguar rreth 800 të tilla. Gjithçka me kërkesë të Estonisë, si pjesë e një vendosje të madhe të trupave ushtarake të NATO –s në Europën Lindore.

Sekretari britanik i Mbrotjes, Sir Michael Fallon tha se kjo lëvizje ishte për të “treguar gaditshmërinë ndaj agresionit Rus”./tvklan.al

Kategori
BotaFotogaleriTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Të Lidhura

 • Elisabetta Canalis mahnit me format e saj

    Pavarësisht 38 – viteve që mban mbi supe, ajo mbetet një nga gratë më të bukura në Itali. Elisabetta Canalis, një nga velinat e para të emisionit Strisha...
 • Zjarr masiv në Londër

  Zjarrfikëset po përpiqen të venë nën kontroll një zjarr masiv që ka përfshirë një zonë tejet të populluar të Londrës, ndërsa një numër i madh banesash mësohet se po evakuoohen....
 • Gjendet i pajetë një person në kryeqytet

  Trupi i pajetë i një personi është gjetur mbrëmjen e sotme në Tiranë, në një kabinë eletrike në rrugën “Mine Peza”. Paraprakisht dyshohet se viktima, identiteti i të cilit...
 • Tifozët serbë djegin flamurin shqiptar

  Në një fotografi të postuar në rrjetet sociale, një grup tifozësh serbë shfaqen duke djegur flamurin shqiptar. Bëhet fjalë për një grup mbështetësish të skuadrës serbe të basketbollit Crvena...