Barack Obama

 • Pesë ish-presidentët e SHBA bëhen bashkë dhe mbledhin 31 milionë Dollarë

  Të pesë ish-presidentët e Shteteve të Bashkuara, janë paraqitur së bashku në një koncert për të mbledhur fonde për viktimat e uraganeve aktuale në Teksas, Floridë, Porto-Riko dhe Ishujt Virxhine. Demokratët Barack Obama, Bill Clinton dhe Jimmy Carter, së bashku me republikanët, George Bush i vjetri dhe George Bush...
 • Vajza e Obamës i kundërvihet gruas së moshuar

  Ka rreth një javë që Malia Obama, vajza 19-vjeçare e ish-Presidentit Barack Obama, ka shkuar në konviktin e saj në Universitetin e Harvardit. Vëmendja e publikut dhe e studentëve të tjerë është drejt saj. Por, një incident ka ndodhur mes saj dhe një gruaje të moshuar. Sipas TMZ, gruaja...
 • Barack Obama mbështet publikisht Emmanuel Macron

  Kur mbeten pak ditë nga zgjedhjet presidenciale në Francë, ish presidenti amerikan Barak Obama ka shprehur publikisht mbështetjen e tij ndaj kandidatit Emmanuel Macron. Në një video mesazh të postuar dje në llogarinë e zotit Macron në “Twitter”, zoti Obama deklaronte se ai e mbështeste kandidatin e qendrës për...
 • Akuzat ndaj Obamës, tërhiqet Trump

  Shtëpia e Bardhë duket se e ka zbutur qëndrimin e saj për akuzat e presidentit, Donald Trump, se paraardhësi i tij, Barack Obama, e kishte përgjuar atë gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016. Kjo lëvizje u bë mbrëmë, ndërsa Departamenti i drejtësisë ka kërkuar nga ligjvënësit më tepër kohë...
 • Këshilltarja e Trump: Nuk jam inspektori Gadget! Nuk kam prova se Obama përgjon presidentin

  Këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë, Kellyane Conway ka pranuar se nuk ka prova për sugjerimin e saj në një intervistë se administrata Obama mund të ketë përgjuar Kullën Trump përmes mikrovalës, kur foli për “Bergen Records”. “Sigurisht që nuk kam prova për ato hamendësime dhe ajo përgjigje nuk kishte...
 • Trump: Obama më ka përgjuar telefonin pasi u zgjodha president

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, akuzoi paraardhësin e tij Barack Obama, se i ka përgjuar telefonat e “Trump Tower”, pas zgjedhjes së tij në krye të Shtëpisë së Bardhë. “A është e ligjshme që një president të përgjojë zgjedhjet presidenciale?” Shkuan Trump në rrjetet sociale....
 • Trump akuzon Obamën

  Jo vetëm mediat janë fajtore për lajmet e rreme, por edhe ish-presidenti Barack Obama është fajtor për protestat qe prej javësh zhvillohen në Shtetet e Bashkuara. Ky është qëndrimi i presidentit Amerikan shprehur në një interviste për median mike, Fox News. Trump akuzoi drejtpërdrejte Obamën dhe njerëzit e tij...
 • Momente pikante të betimit të Trump

  Dita e përurimit të Donald Trump si presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ishte në fokusin e të gjitha mediave botërore, kësisoj nuk kishin si të mungonin momentet pikante, me protagonistë dy çiftet presidencialë, por edhe të ftuarit e shumtë. Që në çastin e parë, atë të mbërritjes...
 • Video/ Tashmë ish-president Obama, largohet nga kryeqyteti amerikan

  Pas ceremonisë së inaugurimit, ish-presidenti Barack Obama dhe gruaja e tij, ish-zonja e parë Michelle Obama, largohen nga Washington DC duke i lënë vendin presidentit të zgjedhur Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë. Shumë njerëz në videot e postuara në rrjetet sociale janë përlotur nga ky fakt, duke e...
 • Foto-Video/ Momenti i takimit të Trump dhe Obama në Shtëpinë e Bardhë

  Presidenti Barack Obama dhe zonja e parë Michele Obama kanë mirëpritur presidentin e zgjedhur Donald Trump dhe gruan e tij zonjën e parë të ardhshme ne Shtëpinë e Bardhë për çaj dhe kafe. Presidenti i shtrëngoi dorën Trump ndërkohë që ai u afrua në hyrjen e Shtëpisë së Bardhë....
 • Obama jep amanetin: Ja çfarë do bëj pas presidencës

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, tha se sanksionet kundër Rusisë, për shkak të aneksimit të Gadishullit ukrainas të Krimesë, nuk duhet të lidhen me diskutimet për reduktimin e armëve bërthamore. Komentet e bëra në konferencën e tij të fundit për gazetarë, duken si përgjigje ndaj sugjerimeve të...
 • Sa udhëtime ka realizuar Obama gjatë 8 viteve si President?

  Që prej vizitës së parë në Kanada si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në muajin Shkurt 2009, Barak Obama, ka ndërmarrë 156 udhëtime jashtë vendit. Sipas një studimi të realizuar nga “Esri UK”, Presidenti në largim i Amerikës, Barak Obama, ka fluturuar me “Air Force One” 569...
 • Trump duke “joshur” njerëzit të vijnë në inaugurimin e tij si president

  Departamenti i Homeland Security ka numëruar 900,000 persona që do jenë të pranishëm në Washington DC, duke përfshirë dhe mijëra protestues. Obama ka patur 1.8 milionë persona të pranishëm. Duke qenë se kanë mbetur vetëm disa ditë nga hyrja e tij në Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump është duke...
 • Obama dërgon në senat marrëveshjen Kosovë – SHBA për ekstradim

  Presidenti amerikan, Barack Obama e dërgoi për ratifikim në senat Marrëveshjen për ekstradim të nënshkruar ndërmjet qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe qeverisë së Kosovës Në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë thuhet se “marrëveshja do të zëvendësojë atë mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërisë së...
 • Video/ Me lot në sy… Obama nderon zëvendësin e tij

  Me lot në sy e ka pritur zëvendëses presidenti amerikan, Joe Biden, nderimin që i është bërë nga shefi i tij. Presidenti amerikan në largim, Barack Obama, në një ceremoni në Shtëpinë e Bardhë ka nderuar me “Medaljen presidenciale të Lirisë” Joe Biden. “Për besimin tuaj ndaj bashkatdhetarëve të...
 • Lamtumira e një Presidenti: Mbroni demokracinë!

  Në fjalimin e lamtumirës, presidenti Barack Obama theksoi besimin e tij se ndryshimi ndodh vetëm kur “njerëzit e zakonshëm angazhohen dhe bashkohen për ta kërkuar atë”. Ai e mbajti fjalimin në Çikago, në qendrën e konventave McCormick Place. “Ju kërkoj të besoni jo në aftësinë time për të sjellë...
 • Në prag të “dështimit” reforma Obamacare

  Shfuqizimi dhe zëvendësimi i reformës së kujdesit shëndetësor ka krijuar një betejë të vërtetë mesazhesh në senatin amerikan aq sa Washington Post shkruan se balanca e pushtetit aty mund të jetë në rrezik. Demokratët besojnë se ata tashmë e kanë humbur luftën me opinionin publik mbi ligjin. Republikanët po...
 • Rusia: Për SHBA do marrim masa të “sikletshme”

  Rusia ka premtuar të “përgjigjet” për dëbimin e 35 e diplomatëve të saj nga Uashingtoni, në mes të një konflikti të ashpër rreth ndërhyrjes së dyshuar ruse në zgjedhjet presidenciale të SHBA. Një zëdhënës i presidentit Vladimir Putin tha se reagimi i Kremlinit do t’i shkaktonte “siklet të konsiderueshëm”...
 • Obama deri në fund kundër Rusisë

  Shtypi amerikan njofton se administrata e presidentit Obama po përgatitet të njoftoj një seri masash kundër Rusisë për të ndëshkuar këtë vend për ndërhyrjen në zgjedhjet e 8 nëntorit. Sipas gazetës “Washington Post” zyrtarë amerikanë janë shprehur se këto masa mund të jenë sanksione ekonomike dhe diplomatike. Rusia i...
 • 9 gjërat që nuk i dinit më parë

  – Presidenti Barack Obama ka frikë nga qirinjtë  – Një xhind i animuar në një komedi të viteve 90’, i quajtur Shazaam nuk ekziston, por shumë janë të bindur se po. – Të kërkosh shumë në Facebook ju bën të mjerueshëm. -Ka pothuajse dy herë më shumë minj se...
Emisione