eksperte

 • Euro vazhdon rekordet në rënie

  Monedha e përbashkët europiane vijon rënien në tregun e këmbimit valutor vendas. Sot ajo këmbehet me 126.2 Lekë, duke vendosur një tjetër rekord në dhjetë vjeçarin e fundit. Ajo është dobësuar me 0.21 pikë përqindje, krahasuar me një ditë më parë, ndërsa Leku ka fituar pikë edhe ndaj Dollarit....
 • Si të shpëtoni nga fryrja e barkut

  Barku i fryrë dhe gazrat e tepërta janë problem i zakonshëm që mund të shfaqen pas marrjes së tepërt të ushqimit dhe pijeve. Të ulurit në tavolinë për të ngrënë, por edhe ushtrimet e rregullta janë disa prej mënyrave për ta mposhtur fryrjen. Por ekspertët rekomandojnë që për të...
 • Shkencëtarët firmosin “paralajmërimin”, planeti përballet me rreziqe katastrofike

  Një grup shkencëtarësh kanë firmosur së bashku një letër, që të paralajmërojnë pjesën tjetër të njerëzve rreth rreziqeve katastrofike, që po përballet planeti ynë aktualisht. E ashtuquajtura “Warning to Humanity” është zhvillim i një paralajmërimi tjetër të nënshkruar në vitin 1992 nga 1,700 ekspertë të komunitetit shkencor. Sipas The...
 • Numri i insekteve po bie në mënyrë të ndjeshme, ka pasoja për ekosistemin

  Ekspertët prej kohësh dyshojnë se numri i insekteve është duke rënë në mënyrë të ndjeshme. Disa kërkime në më shumë se 60 zona natyrore të mbrojtura në Gjermani, sugjerojnë që numri i insekteve fluturuese ka rënë rreth 75 % për gati 30 vjet.  Kërkimi përfshinte mijëra bletë, flutura dhe...
 • Ekspertët japin alarmin: Mishi i pasigurt, rrezik për jetën e konsumatorëve

  Zinxhiri i hallkave për të patur një mish të sigurt në vendin tonë nuk funksionon. Eksperti i sigurisë ushqimore Dritan Laçi, shprehet se ekzistojnë shumë probleme të cilat vënë në rrezik shëndetin e qytetarëve. Shqetësimet fillojnë që nga matrikullimi dhe identifikimi i kafshëve, deri te transporti i tyre në...
 • Mungesa e sigurisë ushqimore

  Një tjetër denoncim tregon gjendjen skandaloze të sigurisë ushqimore në Shqipëri. Emisioni investigativ “Stop” denoncon fabrikimin e markave të ushqimeve dhe mënyrën primitive të ambalazhimit të tyre. Më herët, Klan Plus ka denoncuar abuzimin me prodhimin e nënprodukteve të qumëshit, duke përdorur qumësht pluhur, apo pijet alkoolike që prodhohen...
 • Fqinjët “mbysin” Shqipërinë

  Shqipëria ka blanc negativ përsa i përket shkëmbimeve tregtare me vendet e rajonit. Sipas të dhënave zyrtare nga Instituti i Statistikave, që i përkasin tre viteve të fundit 2014 – 2016, defiçiti më i lartë tregtar vërehet me Serbinë.  Prodhimet më të shumta që Shqipëria merr nga Serbia janë...
 • Shkoni shpesh në tualet gjatë natës? Ja çfarë tregon

  Të shkruarit shpesh gjatë natës në tualet mund të jetë tregues se vuani nga diabeti, presioni i lartë i gjakut apo sëmundje të zemrës. Përllogaritet se një në tre të rritur mbi 30 – vjeç ngrihet gjatë natës për të urinuar dhe kjo rritet me dy të tretën pas moshës...
 • Foto/ Gjarpërinjtë më vdekjeprurës në botë

  Gjarpërinjtë mund të përbëjnë rrezik të madh për jetën e njerëzve. Teksa vetëm një fraksion nga mijëra specie e gjarpërinjve janë helmues,  Organizata Botërore e Shëndetësisë përllogarit që vdekjet nga pickimi i tyre janë nga 20 mijë deri në 94 mijë njerëz në botë, çdo vit. Disa gjarpërinj janë...
 • Përse nuk duhet t’i pastroni veshët me kunja pambuku

  Besojeni ose jo, veshët tanë pastrohen vetë. Teksa herë pas here mund të bëhen me pak dyll, mjekët profesionistë janë kundër përdorimit të kunjave me pambuk për pastrimin e tyre. Në fakt, dylli është mik i mirë, pasi i pastron veshët nga bakteret e papastërtitë. Megjithatë, ndonjëherë njerëzit prodhojnë...
 • Përse mjekët këshillojnë që t’i mbani fëmijët në dhomën e gjumit

  Fëmijët e vegjël duhet të flenë në të njëjtën dhomë me prindërit, por jo të ndajnë të njëjtin shtrat me ta. Kështu shprehen ekspertët nga Akademia e Pediatërve në Amerikë, të cilët janë të mendimin se kjo ul rrezikun e vdekjes së parakohëshme të foshnjeve. Sipas ekspertëve, bebet duhet...
 • Kjo është mënyra e duhur për të shkrirë ushqimet

  Mesa duket, shumë prej nesh kemi kohë që i shkrijmë ushqimet në mënyrë të gabuar. Kjo, sipas ekspertes mbi ushqimin Susanne Ekstedt. Teksa pjesa më e madhe e lë mishin apo peshkun e ngrirë jashtë frigoriferit me qëllim që të shkrihet ngadalë, Ekstedt thotë se kjo është mënyra më e gabuar....
 • Sa shpesh duhen larë çarçafët sipas ekspertëve

  Shumë prej jush mund të mos jenë duke i larë çarçafët aq shpesh sa duhet. Ndonëse nuk ka një frekuencë të përcaktuar, ekspertët thonë se ato duhen ndërruar të paktën 1 herë në javë. Kjo pasi, sipas tyre, çarçafët janë burim mikrobesh. Gjatë gjumit, sqarojnë ekspertët, trupi i njeriut...
 • 6 shenja të sëmundjeve të zemrës që nuk duhen injoruar

  Gërhitja, gjak nga mishrat e dhëmbëve apo dhe probleme në marrëdhëniet intime konsiderohen zakonisht si probleme të lehta shëndetësore. Për këtë arsye, pjesa më e madhe e njerëzve kanë tendencën t’i injorojnë ato. Megjithatë, këto probleme në dukje të pa rëndësishme, janë në fakt simptomat më të zakonshme të...
 • Ekspertët: Mos i neglizhoni këto 10 shenja që tregojnë kancer

  Një kollë e vazhdueshme, një plagë që nuk shërohet, rënie e pashpjegueshme në peshë dhe ndryshime në fshikzën urinare. Mund të duken si të parrezikshme, por ekspertët këshillojnë që këto shenja të mos neglizhohen, ashtu sikurse edhe 6 ndryshime të tjera kyçe në trupin e njeriut, pasi mund të...
 • Brexit nuk pritet të ketë ndikim në Maqedoni

  Institucionet financiare në Maqedoni vlerësojnë se vendi nuk do të ketë ndonjë ndikim negativ nga largimi i Britanisë nga Bashkimi Evropian. Megjithatë, kursi i valutës vendore, denarit, ka shënuar rënie këto ditë, por Banka Popullore e Maqedonisë thotë se nuk ka hapësirë për shqetësim. Ndërkohë, vëzhguesit në Shkup parashikojnë...
 • Pyetjet që duhet të bëni përpara së të pranoni një ofertë pune

  Keni marrë të dhënat e nevojshme rreth kompanisë, keni përditësuar rezymenë tuaj dhe keni kaluar me sukses intervistën e punës. Gjithçka duket në vendin e duhur, por sipas ekspertëve, një moment që ndodheni në këtë pozicion, nuk duhet ta pranoni ofertën e punës pa i bërë më parë punëdhënësit...
 • Përse njerëzit teshtijnë disa herë radhazi

  Të gjithëve i ndodh që të teshtijnë më shumë se një herë, madje disa e kalojnë këtë numër, duke teshtirë deri në 5 apo më shumë herë radhazi. Teksa kjo breshëri teshtimash mund të jetë bezdishme dhe ndonjëherë edhe e sikletshme, ka një arsye shkencore se përse ndodh. Teshtima...
Emisione