Londer

 • Video/ 5 sulme me acid në fytyrë ndaj kalimtarëve brenda 72 minutave

  Plot 5 sulme me acid ndaj kalimtarëve janë regjistruar gjatë natës në Londër në harkun kohor të 72 minutave. Sipas mediave britanike, qytetarët u sulmuan me acid në fytyrë. Shumica e atyre që u sulmuan besohet se janë shoferë që shpërndanin ushqimet me motor. Pas sulmeve me acid, autorët...
 • Video/ Vodhi Range Rover-in…por shikoni arrestimin nga policia

  Ky është kur një polic në Londër arreston një hajdut makinash duke e përplasur me derën e furgonit së policisë. Jake Nedd 31 vjeç kishte grabitur disa sende në një Range Rover dhe më pas ishte arratisur me një biçikletë në perëndim të Londrës. Patrullat e policisë u njoftuan...
 • Policia jep shkakun e zjarrit në Londër

  Ashtu siç dyshohej, zjarri në kullën Grenfell të Londrës nisi për shkak të një frigoriferi me defekt. Kështu u shpreh Policia Metropolitane këtë të premte, duke dhënë zyrtarisht shkakun e zjarrit që përfshiu kullën 24 katëshe më 14 Qershor. Sipas policisë britanike, veshja e jashtme e pallatit nuk i ka...
 • Sulmi në Londër, May: Akt po aq i pështirë sa sulmet e kaluara

  Sulmi terrorist në lagjen Finsbury, është po aq i pështirë sa edhe sulmet e fundit në Manchester dhe urën e Londrës. Kështu e cilësoi kryeministrja Theresa May, atentatin ndaj besimtarëve myslimanë të cilët po dilnin nga një xhami. Theresa May (kryeministre e Britanisë së Madhe) Ishte një sulm edhe...
 • Identifikohet autori i sulmit të dyshuar terrorist pranë xhamisë në Londër

  Policia britanike ka identifikuar autorin e sulmit terrorist në Londër, që përplasi me furgon besimtarët që sapo dolën nga një xhami. Autoritetet thonë se i dyshuari është Darren Osborne 47 vjeç nga Cardiffi, Wales. Nga sulmi që ndodhi gjatë natës, një person humbi jetën, kurse 10 të tjerë mbetën...
 • Zjarri në Londër, 79 viktima

  Vijon të rritet bilanci i viktimave të zjarrit që shkrumboi një kullë banimi në Londër, 6 ditë më parë. 79 persona janë deklaruar të vdekur, shumë prej të cilëve janë shpallur të humbur. Sipas Policisë së Londrës, bilanci i viktimave mund të ndryshojë sërish. Mediat publikuan së fundmi pamjet...
 • Kryebashkiaku i Londrës: Zjarri, rezultat neglizhence

  Kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan pohoi se zjarri në kullën Grenfell kishte shkaktuar një revoltimin të thellë publik. 58 vetë mendohet se kanë humbur jetën në këtë zjarr. Zoti Khan tha se zjarri ishte shkaktuar nga “gabime dhe neglizhencë”. “Komuniteti ka ndjesinë se është trajtuar keq pasi janë të...
 • Dhimbja kthehet në zemërim, protestuesit futen në bashki

  Protesta e qytetarëve të Londrës për zjarrin që shkrumboi kullën Grinfell nuk ishte e qetë. Dhjetra manifestues çanë kordonin policor dhe hynë në godinën e Bashkisë së Kensington dhe Çelsit. Ata mbanin në duar pankarta në të cilat shkruhej: “Ne duam një hetim” dhe “Ne duam drejtësi”.    Disa...
 • Foto/ 4-vjeçarja hidhet nga kati i pestë i kullës në Londër

  Heroike është konsideruar veprimi i një djali i cili mundi të shpëtonte një vajzë 4-vjeçare që u hodh nga kati i pestë i kullës në Londër. Vogëlushja u hodh nga fqinji i saj për ta shpëtuar nga flakët e zjarrit. Brenda pak sekondash, djali mundi të kapte fëmijën e...
 • Londër, arrestohet një person me thikë jashtë Parlamentit

  Policia londineze ka arrestuar një person të armatosur jashtë Parlamentit të Britanisë së Madhe. Një dëshmitar bërtiti “thikë, thikë, thikë”, sipas një gazetari të “The Sun”. Atij ju gjet një thikë dhe ishte i veshur me pantallona të zeza dhe xhup ngjyrë gri. Ai u arrestua menjëherë nga policia....
 • Video / Dalin pamjet e para brenda kullës 24 -katëshe që u përfshi nga flakët

  Londër – Këto janë pamjet e tmerrshme të zjarrit që ra mëngjesin e së mërkurës në kullën Grenfell në Londër. Sipas mediave deri më tani numri i viktimave është 17 dhe mbi 60 të plagosur, por sipas policisë britanike ekziston mundësia që të mos jetë në gjendje të identifikojnë...
 • Zjarri në Londër, të paktën 12 të vdekur e mbi 70 të lënduar

  E përditësuar/ Të paktën 12 persona kanë humbur jetën, pasi një zjarr masiv përfshiu gjatë natën një ndërtesë 24 katëshe në perëndim të Londrës. Numri i viktimave, sipas policisë, pritet që të rritet. Dëshmitarë rrëfyen për njerëz të cilët kërkonin ndihmë dhe ulërinin që dikush t’i ndihmonte për të...
 • Londër, Policia: 6 të vdekur nga zjarri në kullë

  Policia e Londrës ka konfirmuar se 6 persona kanë vdekur dhe mbi 50 të tjerë janë shtruar në spital si pasojë e zjarrit që përfshiu pallatin 24 katësh në pjesën perëndimore të qytetit. Dëshmitarët okularë janë shprehur se kanë parë shumë persona duke bërtitur për ndihmë që fëmijët e...
 • Video-Foto/ Zjarr i madh në Londër, përfshihet nga flakët kulla e banimit

  Një zjarr i madh ka shpërthyer në një bllok banimi gjatë natës në Londër të Britanisë së Madhe. BBC raporton se mbi 200 zjarrfikës u angazhuan për të shuar flakët e zjarrit që përfshinë kullën e banimit. Të paktën 30 persona kanë mbetur të lënduar dhe janë dërguar për...
 • Ja si shqiptari dhe banda e tij e kinezëve pastruan treçerek milioni paund

  Një shqiptar së bashku me një çift kinezësh dhe një francez janë burgosur pasi u zbuluan nga FBI për pastrimin e 760.000 £. Shqiptari Marsel Meco u takua me francezin në një parking në një hotel londinez dhe zbritën nga makina një valixhe të zezë. Oficerët i kishin monitoruar...
 • Terroristët e Londrës do të përsërisnin “Nisën”?

  Një javë nga sulmi terrorist në Londër ku mbetën të vrarë 8 persona dhe u plagosën rreth 50 të tjerë, detaje të reja dalin në dritë rreth ngjarjes. Hetuesit britanikë njoftojnë se masakra e 3 qershorit mund të kishte qenë edhe më tragjike, pasi terroristët e Shtetit Islamik tentuan...
 • Video/ Momenti kur policia ekzekuton terroristët e Londrës

  Ky është momenti (shih videon më poshtë) kur tre terroristët ekzekutohen nga policia në Urën e Londrës. Autorët u futën me furgon në trotuar duke marrë përpara këmbësorët. Më pas ata zbritën dhe nisën të godisnin me thika njerëzit që ndodheshin në lokalet e restorantet në tregun Borough. 8...
 • Shpërthim jashtë ambasadës amerikane në Londër

  Një shpërthim i kontrolluar është kryer në dy automjete që ndodheshin pranë ndërtesës së ambasadës amerikane në Londër. Policia tha se kishte marrë një telefonatë rreth orës 16:38, për dy makina të braktisura në Nine Elms, Wandsworth. Autoritetet izoluan menjëherë zonën dhe evakuuan banorët përreth. Në një reagim për...
 • Identifikohet terroristi i 3-të i sulmit në Londër

  Mediat italiane kanë identifikuar autorin e tretë të dyshuar të sulmit terrorist në Londër që ndodhi të shtunën, ku humbën jetën 7 persona. “Corriere.it” shkruan se ai është Youssef Zaghba 22 vjeç, me baba maroken dhe të ëmën italiane. Në vitin 2016, ai u ndalua në aeroportin e Bolonjës...
 • Khuram Shazad Butt dhe Rachid Redouane

  Identifikohet dy prej terroristëve të Londrës

  Policia britanike ka publikuar identitetet e 2 prej 3 terorristëve që mbollën terror mbrëmjen e së shtunës në Londës, duke shkaktuar 7 viktima dhe 48 të plagosur. Ata janë Khuram Butt 27- vjeç dhe Raxhid Redouane 30- vjeç, këtë që shihni në këtë foto. Për 30-vjeçarin Redouane, me origjinë...
PublicitetEmisione