Meta

 • Përmbytja e Bibliotekës Kombëtarë, Meta thirrje institucioneve përgjegjëse: Merrni masa urgjente

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta, po ndjek me shqetësim situatën e krijuar në Bibliotekën Kombëtare, këtë institucion të rëndësishëm të trashëgimisë tonë të pasur kulturore. Në vijimësi Kabineti i tij po ndjek nga afër situatën dhe është në komunikim me Drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare. Presidenti i Republikës u bën...
 • Meta takohet me Kryeministrin e Hungarisë Viktor Orbán

  Në kuadër të vizitës zyrtare në Hungari, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u prit në një takim të veçantë edhe nga Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán, me të cilin zhvilloi një bisedë të gjatë e shumë miqësore. Presidenti Meta i shprehu mirënjohjen Kryeministrit Orbán për mbështetjen domethënëse e pa...
 • Presidenti Meta pret Këshillin e Ambasadorëve Shqiptarë

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në një takim Këshillin e Ambasadorëve Shqiptarë, te kryesuar nga Presidenti i këtij Këshilli, ish-ministri i Punëve të Jashtme, Besnik Mustafaj. Qëllimi i këtij takimi, ishte njohja me misionin dhe programin e kësaj organizate, të themeluar nga një grup ish-ambasadorësh të Republikës së...
 • Meta: Çelja e negociatave, shtysë më e fortë për prioritetet

  Vetëm dy javë përpara vendimit të Këshillit Europian për çeljen e negociatave, nga Berlini Presidenti i Republikës Ilir Meta tha se shpreson që të jetë një vendim poztiv për Shqipërinë. Gjatë fjalës së mbajtur si i ftuar nderi i Bundestagut gjerman në Takimin e 23-të Ndërkombëtar të Berlinit, kreu...
 • Festa e Bajramit të Madh, Meta uron besimtarët myslimanë

  Presidenti Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë në prag të festës së Bajramit. Kreu i shtetit tha se Bajrami i Madh është dita kur besimtarët myslimanë shfaqin vlerat dhe virtytet më të mira të besimit Islam, por edhe të traditës së shqiptarëve, respektin e përkushtimin ndaj familjes,...
 • Deti dhe negociatat, Rama shkon në zyrën e Metës

  Pasditen e sotme Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me Presidentin e Republikës Ilir Meta në zyrën e këtij të fundit. Biseda zgjati për rreth rreth 30 minuta. Mësohet se temat kryesore të diskutimit kanë qenë, marrëveshja për çështjen e detit me Greqinë si dhe procesi i negociatave...
 • Meta dhe Rama përshëndesin marrëveshjen e emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë

  Pas njoftimit të arritjes së marrëveshjes për çështjen e emrit mes Greqisë dhe asaj që tashmë do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut kanë ardhur dhe  reagimet nga Kreu i Shtetit Ilir Meta si dhe kryeministri Edi Rama. Në rrjetet sociale Twitter, ata kanë thënë se kjo është...
 • Muaji i shenjtë i Ramazanit/ Meta shtron darkë Iftar në Pallatin e Brigadave

  Presidenti Ilir Meta shtroi në Pallatin e Brigadave një darkë Iftari me rastin e Muajit të shenjtë të Ramazanit. Të pranishëm ishin Kreu i KMSH, Haxhi Skënder Bruçaj, udhëheqës fetarë të bashkësive shqiptare, ambasadorë e përfaqësues diplomatikë, teologë e personalitete të ndryshme. Meta uroi besimtarët myslimanë: “Paqe e mirësi...
 • Meta i jep titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” Riccardo Migliori

  Presidenti Ilir Meta i ka akorduar titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, politikanit italian Riccardo Migliori me motivacionin, “Në shenjë vlerësimi dhe mirënjohjeje për kontributin e spikatur në mbrojtjen, përhapjen e vlerave dhe standardeve demokratike në Shqipëri, si dhe për mbështetjen e pakursyer në proceset e saj integruese dhe...
 • Meta takim me zëdhënësin e grupit parlamentar CDU/CSU

  Presidenti Ilir Meta zhvilloi një takim me zëdhënësin e grupit parlamentar CDU/CSU për zgjerimin dhe çështjet e BE-së në Bundestagun gjerman, deputetin Florian Hahn. Meta vlerësoi angazhimin e vazhdueshëm të Gjermanisë në të gjitha nivelet, në mbështetje të procesit të integrimit të Shqipërisë në BE. Presidenti theksoi se çelja...
 • Forumi i Biznesit Maltë-Shqipëri/ Meta takim me homologen Marie-Louise Coleiro Preca

  Presidentit Ilir Meta, nisi sot një vizitë pune në Maltë ku do të marrë pjesë në Forumin e Biznesit Maltë-Shqipëri. Gjatë kësaj vizite, Presidenti Meta u prit në një takim nga Presidentja e Maltës, Marie-Louise Coleiro Preca. Në takim u diskutua për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe veçanërisht ato të...
 • Përkujtohet revolta e Spaçit/ Meta: Te mos harrojmë të kaluarën

  Ditë kujtese dhe reflektimi e ka cilësuar presidenti Ilir Meta 45-vjetorin e revoltës në burgun e Spaçit. Nën rrënojat e amfiteatrit më të përgjakur të krimeve të diktaturës, deputetë të Kuvendit, përfaqësues të trupit diplomatik në Tiranë, ish- të përndjekur dhe përfaqësues të bashkësive fetare, prekën nga afër të...
 • Meta takim me fëmijë dhe të rinj jetimë: Kujdesi ndaj tyre do të jetë prioritar

  Presidenti Ilir Meta, në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, organizoi një pritje me fëmijë dhe të rinj jetimë, në kuadër të 20 majit, “Dita Kombëtare e Jetimëve”. Meta zhvilloi një bisedë të ngrohtë me fëmijët dhe të rinjtë e pranishëm, duke ju shprehur mbështetjen e...
 • Mblidhet Këshilli Kombëtar i Sigurisë/ Rama dhe Xhafaj në Presidencë

  Siguria e vendit dhe lufta kundër krimit ishin disa ndër temat e diskutuara në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, nën drejtimin e Presidentit Ilir Meta. Presidenca ka njoftuar se në këtë mbledhje u diskutua ndër të tjera edhe për kontrollin dhe menaxhimin e integruar të kufijve,...
 • Meta uron besimtarët myslimanë për Muajin e Ramazanit

  Presidenti Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për Muajin e Bekuar të Ramazanit. “Agjërim të lehtë dhe të shëndetshëm, mbarësi dhe begati në familjet tuaja! Zoti ju ndihmoftë për ta përmbushur më së miri atë”, shkruan Presidentin në rrjetin social Facebook. Statusi i plotë: “Gëzuar Muajin e...
 • Meta i akordon titullin “Mjeshtër i madh”, Sulejman Demollarit

  Presidenti, Ilir Meta i akordoi titullin “Mjeshtër i madh” personalitetit të shquar të sportit, Sulejman Demollari.  “Në vlerësim të talentit, profesionalizmit dhe rezultateve të larta, si futbollist me një karrierë shumë të suksesshme në arenën kombëtare dhe ndërkombëtare, duke shpalosur vlerat e një sportisti model, shembull frymëzimi për të...
 • Meta, asnjë koment për largimin e kreut të Prokurorisë së Krimeve të Rënda

  Presidenti i Republikës që drejton dhe Këshillin e Lartë të Drejtësisë zgjedh të mos komentojë largimin e Besnik Hadarmataj nga drejtimi i Gjykatës së Krimeve të Rënda me urdhër të Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme. “Nuk kam asnjë koment përveç sezonit turistik, i cili ka filluar shumë mbarë si...
 • Negociatat/ Meta: Duke bashkëpunuar mund të kemi vendim pozitiv në Qershor

  Presidenti Ilir Meta gjatë një vizite në qytetin e Gjirokastrës ka folur për hapjen e negociatave. Meta tha se beson se janë të gjitha mundësitë që në Qershor, Shqipëria të ketë një vendim pozitiv nga Këshilli i vendeve anëtarë. “Besoj se janë të gjitha mundësitë deri në Qershor duke...
 • Presidenti Meta çel sezonin turistik në Skrapar

  Presidenti Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti hapjen e sezonit turistik, duke përuruar Panairin e përvitshëm të Produkteve Bio të Skraparit, ku ishin ekspozuar prodhimet e zonës, i shoqëruar nga Kryebashkiaku, Nesim Spahiu dhe autoritet vendore, deputetë të zonës, etj. Në fjalën e Tij Presidenti Meta shprehu kënaqësinë që:...
 • Meta nderon kujtimin dhe sakrificat e Dëshmorëve të Atdheut

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi homazhe sot paradite në “Varrezat e Dëshmorëve”, ku vendosi një kurorë me lule duke u përulur me respekt para Monumentit të “Nënës Shqipëri”, dhe nderoi kujtimin paraharruar e sakrificat e atyre që dhanë jetën për Atdhe. Meta u shpreh para mediave të pranishme:...
1 2 3 19
Emisione