tumor

 • Dyshonte se kishte bark nga birra, mjekët i japin disa muaj jetë

  Një burrë, i cili besonte se kishte vënë bark nga birra, u diagnostikua me një masë gjigande tumori. 63-vjeçari Kevin Daly nisi të kishte dyshime për barkun e tij të madh pasi ra shumë në peshë, por barku nuk iku. Në Dhjetor, 63-vjeçari nga Hoboken, New Jersey bindi mjekun...
 • Studimi i ri/ Kanceri ovarian trashëgohet nga babai

  Sipas një studimi të ri është zbuluar një lidhje e panjohur më parë, mes kancerit të vezoreve dhe një geni në kromozomin X. Zbulimi, sipas të cilit genet e babait luajnë një rol të rëndësishëm në rrezikun e kancerit ovarian te gratë, mund të ndryshojë mënyrën se si mjekët...
 • Video/ Tumori i tmerrshëm që po torturon këtë gjyshe

  Një 79-vjeçare po vuan nga një tumor i tmerrshëm që po rritet në anën e djathtë të faqes së saj. Tashmë tumori ka përmasa tepër të mëdha, ndërsa gruaja e moshuar thotë se ka frikë të operohet. Teresita Briones thotë se 5 vite më parë ajo vuri re një...
 • Gruaja që “rilindi”…

  Një grua hoqi një tumor që peshonte më shumë se 31 kilogramë, në një operacion që mund të thuhet se pa dyshim i shpëtoi asaj jetë. 57-vjeçarja Sonia Lopez, nga Kosta Rika, e shtyu këtë procedurë për më shumë se 8 vjet, për “arsye personale”, por në fund u...
 • Shpresë e re në luftën kundër kancerit tek fëmijët

  Tumoret te fëmijët nuk janë njësoj me tumorët e të rriturve. Ata shpesh mbajnë mutacione të veçanta, reagojnë ndryshe ndaj medikamenteve dhe formohen si pasojë e shkaqeve të ndryshme nga ata të të rriturve. Këto janë disa nga arsyet përse vetëm katër nga medikamentet e shpikura së fundmi për...
 • 7 vjet “shtatzënë”, gruaja thyen rekordin botëror

  Një grua në Guatemala kishte një tumor që rritej në mitrën e saj për 7 vjet me radhë, me një peshë të pabesueshme prej 32 kilogramësh. Mjekët në vendin e Amerikës Qendrore kryen një operacion tepër kompleks, por të suksesshëm mbi gruan 40 – vjeçare. Sipas asaj që shkruan...
 • Merr fund tortura e 24 – vjeçares

  Ka marrë fund tortura e një vajze të re, e cila kishte në bark një cist që peshonte sa 10 bebe të porsalindura. 24 – vjeçarja nga Meksika iu nënshtruar operacionit për heqjen e tumorit, që peshonte plot 31 kilogramë. E reja mësohet se nisi të shtonte në peshë ndonëse...
 • E vërteta e hidhur pas dhimbjeve të kokës

  Kur David McClean nisi të vuante nga dhimbjet e kokës mori disa paracetamolë dhe refuzoi që dhimbja t’i prishte ditën. Megjithatë, në vetvete, ato fshihnin një të vërtetë të hidhur. 52 – vjeçari ishte një njeri i shëndetshëm dhe nuk kishte përdorur kurrë ilaçe. Por kur nisi që të...
 • Mjekët dështuan që të dallonin tumorin për 17 – vjet

  Një grua ka mbetur me dëmtime të përhershme në tru, pasi u diagnostikua me një formë të rrallë tumori, 17 – vite pasi iu shfaqën për herë të parë simptomat. 38 – vjeçares Emma Seasman iu shfaqën simptomat e para kur ishte ende adoleshente, por shkaku i problemeve të saj...
 • Dhimbjet e forta të kokës fshinin diçka të tmerrshme

  Një vajzë e re, e cila shkoi për vizitë tek mjeku pasi vuante nga dhimbje të tmerrshme koke, zbuloi se në të vërtetë kishte një tumor masiv. 26 – vjeçarja Rebecca Lloyd nga Uellsi shkoi në punë për herë të fundit më 16 Shkurt dhe që prej asaj kohe ajo nuk...
 • Pas dhimbjeve të dhëmbit fshihej diçka e tmerrshme

  Një vajzë e re u shokua, kur shkoi tek dentisti me dhimbje dhëmbi dhe zbuloi se në fakt kishte kancer. Pas një viti nga ky zbulim i tmerrshëm, Jennie Yoo tashmë ka një tumor gjigant në fytyrë, që po i rritet dita ditës. E reja nga Koreja e Jugut...
 • Video/ Ja çfarë nuk shkon me këtë burrë

  Një burrë i cili ka jetuar shumicën e jetës së tij me një tumor gjigant në fytyrë më në fund u bë operacion dhe doktorët mundën t’ia hiqnin. Krishna Prasad Bhattarai, 60 vjeç, e ka patur tumorin që në vogëli dhe ka vuajtur nga shpërfytyrimi për 47 vite. Doktorët...
 • Jeta e vështirë e Hadebe

  Punonte si roje sigurie, por për shkak se tumori që ka në fytyrë vijon të rritet çdo ditë e më shumë, ai u hoq nga puna, pas ankesave të klientëve. 39 – vjeçari Sipho Hadebe jeton prej 12 vitesh në këtë gjendje dhe tumori është rritur kaq shumë sa...
 • Video/Mënyra sesi hiqet tumori në tru

  Kjo është mënyra sesi mjekët heqin nga truri i njeriut tumorët. Në këtë video të postuar nga Science Nature Page, tregohet metoda që përdorin ditët e sotme kirurgët për të hequr këto masa nga koka e njeriut. Kjo metodë i lejon ata që t’i heqin tumorët me anë të një...
 • Molla kuron kancerin e zorrës së trashë

  Që molla kishte koncentratë anti-oksidues të shëndetshëm, kjo ishte e njohur prej kohësh, por falë një kërkimi të fundit të një ekipi ekspertësh të Universitetit të Salernos, në Itali, u zbulua mënyra se si disa nga molekulat e frutit kanë veti kundër tumoreve, duke vepruar në qelizat e sëmura....
 • Vuante nga tumori, por e diagnostikuan me stres

  Një studente nga Britania, e cila u diagnostikua gabimisht me gjendje ankthi, në të vërtetë vuante nga një lloj i rrallë tumori, që shkakton vdekje të ngadaltë nga gjakderdhja e brendshme. 24 – vjeçarja April Heath nga Cambridge shkoi tek mjeku pasi dyshonte se kishte ftohje, por ky i fundit i...
 • 11 – vjeçari i shpëton jetën motrës së vogël

  Një 11 – vjeçar i shpëtoi jetën motrës së tij të vogël pasi dalloi një tumor brenda fytit të saj. Aaron East e dalloi masën kancerogjene pasi 7 – vjeçarja Amy po qeshte, ndërkohë që luanin bashkë. Ai i tha menjëherë nënës së tij, 31 – vjeçares Carly dhe...
 • Prekëse, ja çfarë bën babai për djalin e tij

  Njihuni me Josh Marshall dhe djalin e tij 8-vjeçar, Gabriel. Kur Gabriel u diagnostikua me tumor në tru në marsin e vitit 2015, ishte një tronditje e madhe për të. Duke i përkeqësuar edhe më keq gjërat, operacioni i la djaloshit një shenje të madhe në kokë. Ai i...
 • Mjekët heqin 97 kg tumor nga trupi i 45 – vjeçares

  Një grua është çliruar pas 5 vitesh nga një tumor që peshonte plot 97 kilogramë. Kamlesh Devi, 45 – vjeç nga India, thotë se arsyeja përse e kishte lënë këtë masë të huaj në trup të zmadhohej kaq shumë ishte bashkëshorti i saj, sipas të cilit, trajtimi ishte shumë...
Emisione