Xhafa

 • Alibeaj: Tahiri ende i lirë, Rama presion Prokurorisë

  Demokratët e shohin si show lënien vullnetare të mandatit nga Sajmir Tahiri sa kohë që sipas tyre ai vazhdon të jetë i lirë. Në një deklaratë nga selia blu, deputeti Enkelejd Alibeaj përsërit se çlirimi nga imuniteti që i jepte mandati ish ministrit është pjesë e marrëveshjes mafioze mes...
 • Vettingu në Polici, ligji gati brenda vitit

  Hartimin e draftit ligjor për Vettingun në Policinë e Shtetit, qeveria synon ta ketë gati brenda Dhjetorit të vitit 2017. Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj deklaroi se më këtë proces janë të përfshirë edhe partnerët ndërkombëtarë dhe se është herët të thuhet se sa efektivë do të preken nga...
 • Xhafa reagon pas akuzave për tortura: Shpifje të ulëta!

  Ministri i Brendshëm i emëruar, Fatmir Xhafa, ka reaguar sot në lidhje me akuzat publike ndaj tij për tortura të kryera gjatë kohës së diktaturës komuniste.  Ai thotë se të gjitha këto akuza janë “vetëm shpifje të ulëta, të fabrikuara dhe pa asnjë lidhje me realitetin.” Deklarata e Xhafës vjen...
 • Seanca për Vettingun, Rama takon Ruçin dhe Xhafën

  Vetëm pak orë para se të nisë seanca plenare për Vetingun në Parlament,  kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me kryetarin e Komisionit të Ligjeve Fatmir Xhafa dhe kryetarin e grupit parlamentarë të PS Gramoz Ruçin. Takimi mes tyre po zhvillohet tek Vila 30. Pak minuta më vonë...
 • Xhafaj: KED është antikushtetues, nuk u zbatuan dispozitat kalimtare

  Kur kanë kaluar 3 javë nga hedhja e shortit për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, short i cili shkaktoi jo pak debate, ish – Kryetari i Komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtesi deklaron se procesi i përzgjedhjes së listave të kandidatëve, nga ana e...
 • Dhunon djalin e mitur dhe gruan, pranga 42 – vjeçarit

  Rastet e dhunës ndaj fëmijëve dhe grave vijojnë të trondisin vendin. Këtë herë, një 42 – vjeçar është arrestuar në Shijak, pasi dhunoi fizikisht djalin e mitur dhe gruan e tij. Ai është Dritan Xhafa, banues në Kareç dhe sipas policisë, gjatë ditës së mërkurë, rreth orës 05:00 Xhafa...
 • Mazhoranca vijon me Reformën në Drejtësi

  Mungesa e opozitës në mbledhjen e radhës së komisionit të Reformës në Drejtësi nuk e ka penguar mazhorancën për të diskutuar ligjet, që do të bëjnë funksionale ndryshimet kushtetuese dhe për të përcaktuar kalendarin e punës, pas depozitimit të draftit nga deputetët e saj. Bojkotimi i opozitës është cilësuar...
 • Lu dhe Vlahutin, takim me kreun e Komisionit të Reformës në Drejtësi

  Ambasadori amerikan Donald Lu dhe Ambasadorja e Bashkimit Europian Vllautin kanë rinisur punën si negociatorë mes palëve për Reformën në Drejtësi, pas dështimit ditën e hënë të takimit Rama – Basha. Mëngjesin e sotëm ata ishin në zyrën e Kryetarit të Komisionit të Posaçem të Reformës në Drejtësi, Fatmir...
Emisione