Serbia dorëzon kërkesën për ekstradimin e Haradinajt

Serbia ka dorëzuar kërkesën për ekstradimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili po mbahet në paraburgim në Francë.

Mediat serbe raportojnë se kërkesa për ekstradimin e Haradinjat është dorëzuar sot tek autoritetet franceze nga Ministria e Drejtësisë.

Bashkë me kërkesën për ekstradim, është dërguar edhe dokumentacioni në gjuhën franceze, në bazë të të cilit sistemi francez i drejtësisë do të vendos nëse janë përmbushur kushtet për ekstradimin e Haradinajt në Serbi.

Për arrestimin e ish-kryeministrit të Kosovës ka folur mbrëmë edhe Maja Kocijenaçiç, zëdhënësja e shefes për politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

“Perspektiva evropiane për rajonin, sipas nesh, është e vetmja mënyrë për të ecur para. Në këtë kontekst, ne iu bëjmë thirrje të gjitha palëve që t’i përmbahen një klime që nxit normalizimin e sigurisë”, ka thënë Kocijançiç.

Ramush Haradinaj u ndaluar më 4 janar në aeroportin e Bazelit nga policia franceze, në bazë të një fletë-arresti lëshuar në vitin 2004 nga Serbia.

Autoritetet politike në Prishtinë dhe Tiranë kanë kërkuar lirimin e tij, duke e cilësuar absurd këtë ndalim mbi bazën e urdhrave te dikurshëm të Beogradit./tvklan.al

Kategori
KosovaLajmet KryesoreTe funditTë gjitha
1 Koment
 • pashtet
  10 Janar 2017 at 23:28
  Përgjigju

  qeveria e kosoves, kukulla dhe servil te papare, te arrestohet personi i cili mban pasaport diplomatike, oj toke e mjere e kosoves,

 • Përgjigju

  *

  *

  Të Lidhura

  • Juventus marshon drejt titullit

   Juventus duket se do ta mbyllë sa më shpejt çështjen e titullit. Torinezët fituan përballjen e javës së 33 me Genoan me rezultatin 4 – 0, duke shtuar pikët...
  • Rritet Euro

   Monedha e Euros ka pësuar ndryshime, pas zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në Francë. Bëhet fjalë për rritje të vlerës, më e madhja që nga mesi i Nëntorit të...
  • Fitojnë ekipet e kreut

   Asnjë nga ekipet e kreut nuk dështoi në takimet e javës së 30. Kukësi mbetet i pathyeshëm në këtë kampionat. Skuadra e Ernest Gjokës mundi 4 – 1 Tiranën...
  • Përse duhet ngrënë lëvozhga e vezës

   Business Insider raporton se çdo vit, vetëm në SHBA industria e ushqimit është përgjegjëse për rreth 150 mijë ton humbje të lëvozhgave. Kur vjen puna tek vezët, lëvozhga padyshim që...