Kanada

 • Trafiku i klandestinëve drejt Anglisë e SHBA-së, falsifikatori-policit: T’i mbarova dy porosi

  Dalin në dritë të tjera detaje lidhur me grupin e personave që dyshohet se ishin të përfshirë në trafikimin e personave nga Shqipëria në drejtim të Anglisë, SHBA-së dhe Kanadasë. Policia dhe prokuroria kanë mbajtur në përgjim telefonik, ambiental, por edhe vëzhgim personat e dyshuar. Një prej bisedave të...
 • Gjobitet restoranti, u kërkonte njerëzve me ngjyrë të parapaguanin

  Një restorant kinez në Kanada është gjobitur nga një gjykatë e të drejtave të njeriut me 10.000 Dollarë pasi ka bërë që klientët me ngjyrë të parapaguanin për ushqimin e tyre.   Emile Wickham dhe tre miq të tij shkuan në restorantin kinez në Toronto për të festuar një...
 • 9 të vdekur dhe 16 plagosur në Kanada

  Të paktën 9 persona humbën jetën, ndërsa 16 të tjerë mbetën të plagosur pasi një furgon u fut në trotuar këtë të hënë, në Toronto të Kanadasë. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 13:30 me orën lokale, në një kryqëzim tejet të populluar, në veri të qytetit. Autori, identiteti...
 • Furgoni futet në trotuar, disa të plagosur

  Një numër ende i papërcaktuar këmbësorësh kanë mbetur të plagosur këtë të hënë në Toronto të Kanadasë, pasi një furgon u fut në trotuar. Sipas zyrtarëve të policisë atje, ngjarja ndodhi në një kryqëzim tejet të populluar rreth orës 13:30, me orën lokale. Policia u bëri thirrje publikut që...
 • Facebook kërkon miratimin e opsionit të njohjes së fytyrës në BE dhe Kanada

  Facebook ka filluar t’u kërkojë përdoruesve evropianë dhe kanadezë që të lejojnë përdorimin e opsionit të njohjes së fytyrës për t’i identifikuar ato në foto dhe video. Sipas BBC, Facebook fillimisht filloi të përdorte njohjen e fytyrës jashtë Kanadasë në vitin 2011, por e ndërpreu këtë për qytetarët e...
 • Homazh për ekipin e hokeit

  Arena e hokeit në akull në qytetin Humboldt në Kanada u kthye në epiqendrën e homazheve për 15 personat që humbën jetën në një aksident tragjik. 10 prej viktimave ishin lojtarë të skuadrës, trajneri, por edhe dy gazetarë radiofonikë. Qindra banorë u mblodhën për të kujtuar të rinjtë e...
 • “Nuk jam i pasjellshëm, jam thjesht francez”

  Një kamarier i cili u pushua nga puna se ishte agresiv dhe jo i sjellshëm, ka pohuar se sjellja e tij nuk ishte e pahijshme, ai tha se është “thjesht francez”. Sipas Daily Mail Guillaume Rey, i cili punonte në një restorant në Vancouver në bregun e Paqësorit të...
 • SHBA dhe BE dëbojnë 107 diplomate rusë, Moska: Akt armiqësor

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanadaja dhe 14 vende të Bashkimit Europian reaguan në bllok duke dëbuar në total 107 diplomatë dhe zyrtarë të tjerë rusë nga vendet e tyre. Vala e gjerë e dëbimeve erdhi si kundërpërgjigje ndaj sulmit me gaz nervor ndaj ish-agjentit rus Sergei Skripal, në...
 • Tiranë: Numri i lartë i të arrestuave, vështirësi në sallë të gjyqit

  Prej orëve të mëngjesit, 39 të arrestuarit për trafik të emigrantëve nga Shqipëria drejt SHBA-ve, Kanadasë e Anglisë ndodhen në Gjykatën për Krimet e Rënda. Burime për tvklan.al thonë se numri i madh i të arrestuarve dhe avokatëve, po e bën të vështirë zhvillimin e kësaj seance. Pavarësisht kësaj,...
 • Zbulohen fotot e laboratorit të vizave false në Tiranë

  Këto janë ambientet të brendshme të banesave të grupit që dergonte klandestinë nga Shqipëria drejt SHBA-së, Kanadasë dhe Anglisë, permes shumave të mëdha. TV KLAN ka siguruar foto nga të disa prej banesave, të kontrolluara nga njësia e Task – Force e Policisë. Në to shihen pajisje që thuajse...
 • U treguan të pasjellshëm ndaj shoferit të autobusit, nëna u jep një dënim të paimagjinueshëm

  Një nënë nga Kanadaja i detyroi fëmijët të ecnin më shumë se katër milje për të shkuar në shkollë pasi ata ishin treguar të pasjellshëm me shoferin e tyre të autobusit.   Gruaja e paidentifikuar, nga Harrow, në provincën kanadeze të Ontarios, u dha fëmijëve të saj të mbanin...
 • Majko takon Ministrin kanadez për emigracionin: Kanadaja po bën reformë për lehtësimin e lëvizjes

  Ministri i Shtetit për Diasporën zhvilloi një takim të rëndësishëm me Ministrin për Refugjatët, Migracionin dhe Shtetësinë në Kanada, Ahmed Hussen. Dy zyrtarët diskutuan lidhur me marrëveshjen për pensionet, një çështje me shumë interes për shqiptarët në Kanada. Gjatë bisedës u tha se draft marrëveshja është finalizuar dhe të...
 • Majko me sipërmarrësit dhe profesionistët e rinj në Kanada

  Tërheqja e investimeve kanadeze në Shqipëri ishte në fokus të bisedimeve të zhvilluara mes Minstrit Pandeli Majko dhe drejtorit ekzekutiv të Këshillit të Bizneseve Kanadezo-Shqiptare Robert Baines, njëkohësisht president i NACO (Nato Association of Canada). Gjatë takimit u fol për rolin e rëndësishëm të Keshilleve të Biznesit në krijimin...
 • Protesta e çuditshme e mjekëve: Nuk duam rritje rroge

  Në Kanada, mjekët po protestojnë që të mos ju rriten pagat. Në qytetin Kebek deri tani janë mbledhur 700 firma  të doktorëve, specialistëve apo studentëve të mjekësisë, në një peticion ndaj qeverisë kanadeze, kundër rritjes së pagave për mjekët. Ata kërkojnë që këto para të shpenzohen në fushën e...
 • Majko me shqiptarët e Kanadasë, i cilëson “fenomen”

  Ministri i Shtetit për Diasporën gjendet në një vizitë pune në Kanada ku po zhvillon takime me përfaqësues të komunitetit shqiptar dhe zyrtare të qeverisë. Në takimet e zhvilluara me përfaqësuesit e “Bashkësisë Shqiptare Kanadeze” dhe Shoqatës së Shqiptarëve të Hamiltonit, Ministri e cilësoi diasporën në Kanada si një...
 • E virgjër, por shtatzënë

  Ajo është 29 vjeç, nuk ka qenë asnjëherë e lidhur dhe asnjëherë nuk ka kryer marrëdhënie seksuale. Lauren, nga Manitoba e Kanadasë, tashmë po përjeton çastet më të lumtura të jetës së saj. Ajo është shtatzënë, edhe pse është e virgjër. 29-vjeçarja thotë se mbeti shtatzënë falë një dhuruesi...
 • Si të shkoni në Kanada dhe të merrni nënshtetësinë

  Kanadaja është një vend me shërbim shëndetësor falas, njerëzit janë miqësorë dhe Kryeministri Justin Trudeau është një personazh tejet popullor… Megjithatë, të marrësh nënshtetësinë kanadeze nuk është diçka e lehtë: Duhet të jetosh në Kanada të paktën 6 vjet, të kesh një sjellje të mirë dhe të dish 2-3...
 • “Ëndrra kanadeze”

  Dikur emigronin me të gjitha mënyrat drejt Shteteve të Bashkuara nga territori i Kanadasë, por po ndodh e kundërta. Vetëm gjatë vitit 2017 ishin rreth 50 mijë emigrantë të paligjshëm nga vendet afrikane apo të Amerikës Latine që u dorëzuan në mënyrë vullnetare policëve kufitarë kanadezë, me qëllim që...
 • Fotoja e publikuar në Facebook zbulon vrasësen e 18-vjeçares

  Në mbrëmjen e 24 marsit të vitit 2015, Cheyenne Antoine dhe Brittney Gargol pozuan për një selfie dhe e postuan në Facebook para se të shkonin  në një party. Brenda disa orësh, 18 vjeçarja Gargol u gjet e vdekur, trupi i saj u gjet i shtrirë në anë të një...
 • Në momentin dhe vendin e gabuar, 15-vjeçari qëllohet për vdekje në makinë

  Të paktën 50 oficerë policie janë angazhuar në hetimet për zbardhjen e një ngjarjeje të rëndë, ku humbi jetën një 15-vjeçar, të cilin e kapi plumbi ndërkohë që po kalonte me makinë bashkë me familjen e tij. Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e së shtunës në Vancouver të Kanadasë,...
Emisione